BRČKO Zahtjev građana da novo naselje Brezovo polje postane mjesna zajednica juče je skinut s dnevnog reda sjednice Skupštine Brčko distrikta.
Iako je zahtjev iz ovog naselja, koje su izgradili raseljeni i izbjegli Srbi iz BiH i Hrvatske, pred lokalnim organima vlasti prisutan duže od tri godine, poslanici iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda su opet našli argumente za odlaganje odluke.
SNSD je povukao prijedlog, jer Vlada nije imala stav o ovom pitanju, kao i sličnim zahtjevima iz drugih naselja distrikta.
`Sportskim žargonom rečeno, ovo je prebacivanje loptice na relaciji Vlada -Skupština - klubovi poslanika, a ja sam prijedlog povukao u svojstvu predlagača kako bi od Vlade zahtijevao da se do 48. zasjedanja izjasni o ovom zahtjevu koji je, tvrdim, potpuno legitiman i u skladu sa zakonom`, izjavio je predsjednik Skupštine i poslanik SNSD-a Milan Tomić.
Poslanici SDP-a, najjače partije unutar koalicije, ocijenili su da `srpske političke partije biju bitku za biračko tijelo u novom naselju Brezovo polje` i nisu podržali donošenje odluke.
`Mi nismo protiv formiranja ove mjesne zajednice, ali smatramo da prijedlog nije kompletan i usklađen sa Zakonom distrikta o organizovanju mjesnih zajednica, a inače ga treba rješevati u paketu sa ostalim naseljima iz kojih su stigle iste inicijative i zahtjevi, kao što su Prutače, Stolin, Vukelji i Gredice`, kaže šef Poslaničkog kluba SDP-a Izet Banda.