BiH

Zajedno 70 godina

Zajedno 70 godina
Zajedno 70 godina
Dinka Kovačević

PRIJEDOR - Mika i Dragan Ćulibrk, mještani prijedorskog naselja Tukovi, koji zajedno broje 176 godina, proslavili su rijedak jubilej - sedamdesetogodišnjicu braka.

Ovi vremešni, ali krepki, supružnici su sudbonosno "da" izrekli davne 1938. godine. Od tada pa do danas nisu se rastajali.

U šali kažu da su za njihovog zajedničkog života propale dvije države, protutnjala dva rata, promijenili se vladari, ali su oni ostali zajedno.

A dočekali su da u poodmaklim godinama žive i u trećoj balkanskoj državi.

Osamdesetosmogodišnja Mika Ćulibrk, koja i danas gleda na svog Dragana istim zaljubljenim pogledom kao i prije sedamdeset godina, kaže da se u ono vrijeme odlučila za brak i mimo volje njenih roditelja.

"Oboje smo iz sela Rašća kod Bosanskog Novog. Bili smo prve komšije kada smo se zagledali i izjavili jedno drugom ljubav. U to vrijeme ašikovalo se na prozoru. Ja sam kroz prozor svoje kuće gledala na mog Dragana koji mi je u dvorištu kriomice izjavio ljubav i čak zapjevao serenadu. Roditelji su mi branili da se viđam s njim, ali ja sam se odlučila za udaju. I pobjegla sam za Dragana skočivši sa istog prozora sa koga sam ašikovala u dvorište. Dobro sam se ugruvala, ali nije mi žao", govori Mika Ćulibrk, koja je pripremila bogatu trpezu za proslavu sedamdesetogodišnjice uspješnog braka sa svojim životnim izabranikom.

Za slavljeničkim stolom u porodičnoj kući Ćulibrka u prijedorskom naselju Tukovi okupila se porodica. Mikina i Draganova djeca, kćerka Bosa i sin Jovo, ali i četvoro njihove unučadi i čak sedmero praunuka.

"Uz veliku rodbinu koja se okupila na našem slavlju i Ćulibrci bi mogli formirati novu državu", u šali kaže Dragan Ćulibrk, koji se od svoje Mike rastajao samo u vrijeme ofanziva u Drugom svjetskom ratu.

"Bio sam u partizanima, a moja supruga Mika borila se sa djecom kako je znala. Bili smo u zbjegu na Kozari koji nas je i razdvojio, ali smo oslobođenje dočekali skupa. I hvala bogu svi smo još na broju", priča Dragan Ćulibrk, koji svoju životnu saputnicu ne bi mijenjao ni zašta na svijetu.

"Ako bog da, dočekaćemo moja Mika i ja i dijamatski pir kroz pet godina, ako nas zdravlje posluži. A hoće kako nam je krenulo dočekaćemo i svoje prvo čukununuče, jer će nam i neki od sedmoro praunuka uskoro navršiti i punoljetstvo", priča Dragan Ćulibrk.

Smatraju da su za uspješan brak potrebni ljubav i razumijevanje, ali i tolerancija i povjerenje.

"Svađa i trzavica u svakom braku ima, pa je tako bilo i u našem. Sve se ipak lijepom riječju nakon svađe i poljupcem prije spavanja može izgladiti", smatraju Mika i Dragan Ćulibrk.

Najčitanije