BiH

Zakon za tri mjeseca

Mirza ČUBRO

SARAJEVO - Komisija za državnu imovinu u naredna dva do tri mjeseca predložit će zakon o raspodjeli državne imovine, najavio je jučer Zvonimir Kutleša, predsjedavajući ove komisije.

Članovi Komisije za državnu imovinu jučer su o ovom zakonu razgovarali sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Nikolom Špirićem i visokim predstavnikom u BiH Miroslavom Lajčakom.

"Usaglasili smo se da će funkcionalno-teritorijalni princip biti ključni pri raspodjeli državne imovine. To znači da država, ali i ostale razine vlasti mogu biti titulari vlasništva državne imovine. Mislim da ćemo zakon o državnoj imovini dobiti u naredna dva ili tri mjeseca, jer su ostala neriješena neka marginalna pitanja", kazao je Kutleša.

Među tim pitanjima, kako je pojasnio, spada i neslaganje da li će biti formirana nova državna institucija koja će se baviti raspodjelom imovine ili će taj posao biti povjeren nekoj od postojećih insitucija.

"Najvažnije je da svi shvatimo da država neće izgubiti imovinu ako titular vlasništva bude neka od nižih razina vlasti", istakao je Kutleša.

Špirić je ponovio kako je nužno što prije dogovoriti principe za raspodjelu imovine kao najvažnijeg pitanja.

"Komisija treba što prije uraditi sve ono što je u njenoj nadležnosti i završiti sve tehničke detalje. Ako bude otvorenih političkih pitanja, onda to treba prepustiti političarima", rekao je Šprić.

Lajčak je naglasio da je usvajanje zakona o državnoj imovini jedan od pet ciljeva za transformaciju OHR-a u ured specijalnog predstavnika EU.

"Važno je definisati sva otvorena pitanja. Komisija treba riješiti sva tehnička, dok je obaveza političara da usaglase stavove o otvorenim političkim pitanjima", zaključio je Lajčak.

Najčitanije