SARAJEVO - Meki Torabi, samozvani iscjelitelj iz Maroka, neće održati najavljene jednomjesečne seanse u Sarajevo, koje su trebale da počnu ovog vikenda u Olimpijskoj dvorani "Zetra".
Potvrdili su ovo Asad Sabo, menadžer Mekija Torabija, kao i odgovorni u Javnom preduzeću "ZOI '84", s kojima je Torabi imao sklopljen ugovor za održavanje seansi.
"Odlučili smo da ne dolazimo nakon što je Vlada Kantona Sarajevo donijela odluku koja nam faktički zabranjuje rad, ali i nakon fetve Rijaseta Islamske zajednice BiH. Radi sigurnosti gospodina Mekija mi smo odustali od dolaska u Sarajevo", kazao nam je u petak Asad Sabo.
Vlada KS dan ranije je donijela odluku da za održavanje seansi Mekija Torabija treba pribaviti odgovarajuće dozvole nadležnih instanci. Torabi je morao dobiti dozvole kantonalnih Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva zdravstva i Ministarstva saobraćaja, te ispuniti sve druge zakonske obaveze prilikom organizacije skupova. Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo i Ljekarska komora ranije su istakli da Torabiju neće izdati dozvolu da bez naučne potvrde njegova znanja obavlja medicinsku djelatnost na području Kantona Sarajevo.
U srijedu je Vijeće za fetve Rijaseta IZ BiH donijelo fetvu (zakonska izjava u islamu) po kojoj se Torabijeve seanse proglašavaju nadriljekarstvom te su zabranjene za svakog muslimana. Ujedno su pozvali nadležne institucije da zabrane održavanje ovih seansi.
"Imali smo ugovor s firmom 'ZOI '84'. Ona je trebalo da dobije sve potrebne dozvole. Mi sada ne možemo čekati bog zna koliko da dobiju te dozvole, a da ih možda kasnije i ne dobije. Meki je odlučio da se vraća u Maroko. Mnogo ljudi iz BiH zvalo nas je nakon ovih dešavanja i mi ćemo neke ljude primiti ovdje u Zagrebu", rekao je Sabo i istakao da neće tužiti preduzeće "ZOI '84", sa kojima su bili dogovorili korištenje dvorane "Zetra".
U jesen prošle godine Torabi je, takođe, održavao seanse u "Zetri" mada nije imao dozvole nadležnog ministarstva i Ljekarske komore KS.
Muamera Šehić, glasnogovornica firme "ZOI '84", rekla da oni neće tražiti nikakve dodatne dozvole i da Torabijevih seansi sada neće biti.
"Ne planiramo tražiti dozvole ministarstava koji su nam putem medija već poručili da nam ih neće izdati. Mi smo preduzeće u vlasništvu Kantona Sarajevo i kao javno odgovorno preduzeće poštovaćemo odluku Vlade", kazala je Šehićeva.
Na upit kako je moguće da su iste seanse odražavane prošle godine u "Zetri" bez bilo kakvih dozvola, Šehićeva je odgovorila da prošle godine te dozvole niko nije tražio.
Meki Torabi, samozvani iscjelitelj, u oktobru i novembru prošle godine održavao je seanse u "Zetri", kada ga je posjetilo na stotine hiljada ljudi, od kojih su mnogi bili bolesnici. Za ulaz u dvoranu naplaćivana je po jedna KM. Njegovom menadžeru Asadu Sabi je po završetku seansi isplaćeno više od 100.000 KM. Tokom "tretmana" prodate su i ogromne količine flaširane vode "Sarajevske pivare".
Torabi tvrdi da posjeduje nadljudske sposobnosti i da zahvaljujući svojoj energiji, koju dobija s pet planeta i od bića koja liče na kornjače, liječi mnoge bolesti.
Njegov rad u Ministarstvu zdravstva KS sada nazivaju prevarom bolesnih i napaćenih ljudi.