BiH

Život u mraku koči povratak

Život u mraku koči povratak
Život u mraku koči povratak
Nikolina Dušanić

MRKONJIĆ GRAD - U Liskovici nadomak Mrkonjić Grada juče se okupilo petnaestak Hrvata zainteresovanih za povratak u ovo mjesto, tražeći da se ubrza bar uvođenje struje kako bi mogli da se vrate u svoje domove.

Sa malobrojnim povratnicima i onima koji žele da se vrate u Liskovicu juče su razgovarali Franjo Komarica, banjalučki biskup, Miroslav Buličić, generalni konzul Hrvatske u Banjaluci, i Mario Zeko, stručni saradnik u Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodoprivrede Hrvatske, kako bi se upoznali sa trenutnom situacijom u ovom mjestu i s glavnim preprekama povratku. Bivši i sadašnji stanovnici ovog sela molili su juče da im se uvede bar struja kako ne bi živjeli u mraku.

Anto Bjelogrević, trenutno živi u Zagrebu i kaže da bi se odmah vratio u Liskovicu kada bi bila uvedena struja.

"Moj brat živi ovdje u mraku već godinu dana. Prvi se vratio u Liskovicu, a lokalne i entitetske vlasti nisu mu mogle donijeti ni agregat da bar vidi večerati. Trebalo ga je podržati jer se prvi vratio, ali očigledno da nema političke volje", kazao je Bjelogrević.

On je, kaže, oko svoje kuće već sve sredio i rado bih se vratio.

"Ali kako da se vratim i živim u mraku, mogao bih samo da poludim", priča Bjelogrević koji je jedan od 15 Hrvata iz Liskovice koji su Vladi Hrvatske uputili zahtjev za pomoć u obnovi kuća.

Mario Zeko je istakao da su do sada primili 15 zahtjeva i da ih još prikupljaju, nakon čega će ih obrađivati.

"Naši inženjeri će snimiti sve kuće i krenuće sa isporukom građevinskog materijala", rekao je Zeko.

On nije mogao precizirati kada se može očekivati da počne isporuka materijala za obnovu kuća. Naveo je da je Vlada Hrvatske donirala materijal za obnovu 43 kuće u opštini Mrkonjić Grad, od kojih je 37 završeno.

Biskup Komarica kazao je da ovi ljudi i nakon 16 godina ne odustaju od želje da se vrate u svoj rodni kraj, ali da ne mogu sami da se izbore za pomoć.

"Njima je potreban vođa, neko ko će da ih organizuje i informiše, da znaju kome treba da se obrate. Oni osjećaju da nemaju razumijevanja od strane lokalne vlasti. Njima treba organizirano i ciljano pomoći", kazao je biskup i dodao da ima obećanje i premijera Milorada Dodika da će pomoći povratnicima.

Konzul Buličić istakao je da je osnovni preduslov povratka uvođenje električne energije.

"Čak i kada ovi ljudi dobiju građevinski materijal, s njim ne mogu ništa bez struje", kazao je konzul i upozorio i da bi oni koji su zainteresovani za povratak trebali biti ažurniji u predaji zahtjeva za povratkom.

Najčitanije