BiH

Zukić: Sud potvrdio Hećinu nesposobnost

Zukić: Sud potvrdio Hećinu nesposobnost
Zukić: Sud potvrdio Hećinu nesposobnost
M. Taušan

SARAJEVO – Presuda kojom je poništena odluka Vlade FBiH o smjeni Rasima Gačanovića sa dužnosti predsjedavajućeg sedme sjednice Skupštine dioničara "Elektroprivrede BiH", pokazala je svu nesposobnost ministra Vahida Heće.

Rekao je ovo juče generalni sekretar SDA Amir Zukić komentarišući nedavnu odluku Kantonalnog suda u Sarajevu.

"Ministar Hećo je insistirao na smjeni ranijeg Nadzornog odbora i direktora 'Elektroprivrede'. Sva ova dešavanja pokazuju da Hećo nije bio sposoban da završi posao u skladu sa zakonom", rekao je Zukić.

Naglasio je kako SDA traži da zakon bude ispoštovan, ali nije želio komentarisati samu presudu.

"Zahvaljujući Heći smjene u 'Elektroprivredi' pretvorile su se u sapunicu. Stranački dogovor u vezi sa gospodinom Bičakčićem takođe se pretvorio u sapunicu", rekao je Zukić.

U Vladi FBiH i u Ministarstvu energetike ni juče nismo mogli dobiti informaciju kada će i kako biti provedena konačna sudska odluka. Premijer Nedžad Branković bio je na putu u Tuzlanskom kantonu, kao i ministar energije, industrije i rudarstva Vahid Hećo.

Vladinom odlukom u oktobru prošle godine Gačanović je razriješen sa dužnosti predsjedavajućeg sedme sjednice Skupštine dioničara EP BiH, a na tu dužnost imenovan Mensud Bašić. U nastavku prekinute sjednice Skupštine u novembru kompletan Nadzorni odbor "Elektroprivrede" sa Gačanovićem na čelu je smijenjen.

 

Uzdrmani odnosi SDA i SBiH

Mjesto predsjednika NO "Elektroprivrede BiH" u proteklih nekoliko sedmica poremetio je odnose koalicionih partnera SDA i Stranke za BiH. SDA insistira da na ovo mjesto bude imenovan njihov kadar Edhem Bičakčić, u skladu s prethodnim dogovorom. Nedavno je na ovu dužnost ostavku podnio Zehrudin Sikira, koji je za predsjednika NO izabran samo nekoliko dana ranije. U SDA ni juče nismo mogli saznati šta će odluka Kantonalnog suda značiti u konačnici rješenja kadrovske križaljke.

Najčitanije