SARAJEVO - Predsjedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić u povodu jučerašnjeg usvajanja prijedloga za organizovanje referenduma o pravosuđu na državnom nivou u Narodnoj skupštini RS izrazio je zabrinutost zbog eklatantnog kršenja i ugrožavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
"Smatram da je odluka vlasti u RS neodgovorna i na najdirektniji način ugrožava stabilnost države i dostignuti evropski put kojim je krenula BiH. Ovakva odluka nije i ne može biti u nadležnosti Narodne skupštine Republike Srpske i pokazuje spremnost vlasti da, zarad vlastitih interesa i ubiranja političkih poena, na najneodgovorniji način, suprotan demokratskim standardima, uruše ustavni poredak BiH i ugroze opštu stabilnost, a građane RS povedu u još dublju krizu i nesigurnost", naveo je Zvizdić.
Sadašnja vlast koja je na čelu Republike Srpske, naveo je predsjedavajući Savjeta ministara BiH "aktivno i ravnopravno sudjeluje u strukturalnom dijalogu započetom 2011. godine, kao i u drugim reformskim procesima, čime su stvorene sve neophodne pretpostavke, ali i obaveza da na najdirektniji način iznose svoje kompetentne sugestije u reformskim procesima".
"Želim podsjetiti da je Zakon o Sudu BiH i Zakon o Tužilaštvu u BiH donijela Parlamentarna skupština BiH glasovima i zastupnika SNSD-a i stoga je nužno da se domaće i međunarodne institucije maksimalno uključe na zaustavljanju ovog negativnog i štetnog procesa kojim se najdirektnije krši opšti mirovni sporazum", ocijenio je Zvizdić.