BANJALUKA - Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, smatra da treba provjeriti imenovanje Luisa Dž. Krišoka za v.d. visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu.
Ukratko:
- Dodik osporio funkciju v.d. visokog predstavnika
- Krišok preuzeo dužnost u OHR-u
- Pozvao na poštovanje Dejtonskog sporazuma
- Poznati detalji biografije novog zvaničnika
- PIC nije postigao dogovor o novom visokom predstavniku
"Treba provjeriti da li Aneks 10 Dejtonskog sporazuma predviđa postojanje vršioca dužnosti visokog predstavnika", napisao je Dodik na društvenoj mreži Iks i dodao:
"Visoki predstavnici su do sada izazvali mnogo nereda i narušili odnose, tako da je krajnje vrijeme da se BiH oslobodi ovog tutorstva".
Став Републике Српске је одавно јасан, одлучивање у БиХ треба да буде плод договора легитимних представника три народа. Радује нас да такав став имају и администрација предсједника Трампа @realDonaldTrump , Руска Федерација, Кина. Досадашњи високи представници унијели су много…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) July 1, 2026
Kakav je stav Republike Srpske o odlučivanju u BiH?
Ističe da je stav Republike Srpske odavno jasan: donošenje odluka u BiH treba biti rezultat dogovora između legitimnih predstavnika tri naroda.
" Zadovoljni smo što takav stav zauzimaju i administracija predsjednika Trampa, Ruska Federacija i Kina", zaključuje Dodik.
Ko je Luis Dž. Krišok i šta je poručio nakon preuzimanja dužnosti?
Podsjećamo, Luis Dž. Krišok danas, 1. jula, preuzeo je dužnost od Kristijana Šmita.
Nakon što je preuzeo dužnost, Krišok je rekao će mandat obavljati u skladu sa Opštim okvirnim sporazumom za mir i ovlašćenjima koja su povjerena visokom predstavniku.
"Počastvovan sam povjerenjem koje mi je ukazao Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira", rekao je Krišok, a saopšteno je iz OHR-a.
Šta se navodi u biografiji novog v.d. visokog predstavnika?
U zvaničnoj biografiji koja je objavljena na stranici OHR-a navodi se da je Luis Dž. Krišok visoki zvaničnik Službe spoljnih poslova SAD na poziciji savjetnika.
Prije imovanja u OHR on je obavljao dužnost stalnog saradnika Stejt departmenta na Institutu "Polar" pri Međunarodnom centru za načune radnike "Vudrou Vilson" u Vašingtonu.
Od 2021. do 2023. godine bio je na dužnosti višeg zamjenika SAD za Arktik. Dužnosti koje je Krišok obavljao u inostranstvu na višim rukovodim funkcijama uključuju poziciju generalnog konzula SAD u Vladivostoku u Rusiji. Bio je i otpravnik poslova u St Džordžsu u Grenadi. Prije stupanja na dužnost u Stejt departmentu Krišok je predavao socijologiju na Uralskom državnom univerzitetu i bio zamjenik direktora Projekta građanskog obrazovanja u Rusiji.
Krišok je diplomirao teologiju i magistrirao teologiju. Istaknuti je diplomac Ajzenhauer škole za nacionalnu bezbjednost i strategiju resursa Univerziteta za nacionalnu odbranu gdje je studirao energetiku. Na stranici OHR-a navedeno je i da "radno poznaje" bosanski/srpski/hrvatski, ukrajinski i ruski jezik.
Kako je Krišok imenovan za vršioca dužnosti visokog predstavnika?
Podsjećamo, zemlje EU i SAD na sjednici u utorak, 30. juna, Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira se nisu usaglasile o imenu novog visokog predstavnika, a supervizor za Brčko Luis Krišok imenovan je za vršioca dužnosti visokog predstavnika do konačnog imenovanja novog.
Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, priznao je da je pritisak iz Sjedinjenih Američkih Država doprinio njegovoj odluci da prije vremena napusti to mjesto, rekavši da je "došlo do ogromnog i neočekivanog pritiska iz SAD".