Društvo

Tridesetak slučajeva trovanja gljivama

Tridesetak slučajeva trovanja gljivama
Foto: Ilustracija | Tridesetak slučajeva trovanja gljivama

BANJALUKA, BIHAĆ - Zdravstveno stanje 16 pacijenata, koji su zbog trovanja gljivama zadržani u Klinici za infektivne bolesti u Banjaluci, stabilno je, dok je još 11 pacijenata pušteno na kućno liječenje, potvrdili su iz ove zdravstvene ustanove.

"Pacijenti ostaju hospitalizovani zbog daljeg liječenja i praćenja, dok je 11 pacijenata, stabilnog zdravstvenog stanja i urednih laboratorijskih nalaza, upućeno na kućno liječenje", pojasnila je juče Zvjezdana Vuković, glavni dežurni ljekar u Klinici za infektivne bolesti UKC RS.

Iz UKC RS napominju da je u Kliniku za infektivne bolesti od subote, 23. septembra, zbog trovanja gljivama primljeno 27 pacijenata iz Banjaluke, Laktaša, Gradiške, Čelinca, Prnjavora i Kozarske Dubice, od kojih je 16 hospitalizovano sa srednje teškom formom trovanja.

I na području opštine Velika Kladuša zabilježeno je nekoliko slučajeva trovanja gljivama, a posljednji, najteži slučaj desio se u utorak, kada je jedan pacijent sa simptomima teškog trovanja hospitalizovan u Kantonalnoj bolnici u Bihaću.

Poznavaoci gljiva apelovali su na građane da obrate pažnju pri branju i konzumiranju gljiva, da ne beru nepoznate vrste, te da je za svakog berača važno da se dobro uputi ili, još bolje, da prvi put povede u berbu nekog ko dobro poznaje gljive.

"Trovanje gljivama može biti opasno po život. Uzrok trovanja gljivama najčešće je zamjena jestivih sa otrovnom vrstom, mada do trovanja može doći i ako se jedu jestive ali nepravilno čuvane ili naknadno pokvarene gljive. Na našem području najčešće dolazi do zamjene između jestive crvene pečurke ili blagve i otrovne muhare, jer su gotovo iste kad su u početnom stadiju", upozorio je Fikret Abdić Toda, gljivar iz Velike Kladuše, za medije u USK.

Simptomi trovanja se mogu javiti brzo, odnosno sat nakon konzumacije otrovnih gljiva, a mogu se javiti i kasnije, čak i nakon 48 sati od jela.

Kada će se javiti simptomi zavisi od toga koliko je otrovna gljiva. Potrebno je što prije se javiti u Hitnu službu i sa sobom ponijeti ostatke konzumiranih gljiva.

Prema riječima Bogdana Milenković, načelnika Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Gradiška, simptomi su mučnina, povraćanje, grčevi u stomaku, dijereja, pretjerano znojenje, drhtavica, vrtoglavica, problemi sa disanjem i problemi u radu srca.

Odraslim osobama za prvu pomoć savjetuje da popiju rastvor od tri do pet kašičica soli u toploj vodi da bi se izazvalo povraćanje, ali ovaj rastvor ne smiju piti djeca.

Zbog izuzetno povoljnih vremenskih prilika šume u ovom periodu obiluju raznovrnim vrstama gljiva, što je izazvalo masovnu berbu.

Zbog toga su i oni koji nisu najbolje upućeni krenuli u potražnju, kako zbog ličnih zaliha, tako i zbog povoljnih otkupnih cijena, posebno vrganja, čija cijena, u zavisnosti od klase, iznosi od tri do devet maraka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije