Ex -Yu

Antonije: Vladika Artemije je u kućnom pritvoru

Antonije: Vladika Artemije je u kućnom pritvoru
Antonije: Vladika Artemije je u kućnom pritvoru
Agencije

BEOGRAD - Monah Antonije iz manastira Crna Reka izjavio je juče da se vladika raško-prizrenski Artemije nalazi "u nekoj vrsti kućnog pritvora" i da mu je uskraćeno pravo na kretanje po eparhiji i teritoriji države Srbije kao i dostupnost informacijama.

"Fiksni telefon mu je isključen, mobilni prisluškuju, a od medija je potpuno odstranjen", kazao je monah Antonije, istakavši da govori "u ime istine i po svojoj ličnoj odgovornosti". On je rekao da je episkop Atanasije "sinodalni egzekutor", kao i da je "Sinod državni".

Monah Antonije je upozorio da za tako nešto ne postoji odluka državnog suda, a ni crkvenim pravom nije predviđeno, i naveo da je vladika Artemije narušenog fizičkog zdravlja i da je "najočinskiji borac protiv otcepljenja kosovskometohijske oblasti od matice Srbije".

Monah Antonije je ocijenio da je odluka Sinoda Srpske pravoslavne crkve da uvede administratora umjesto episkopa raško-prizrenskog Artemije povreda crkvenog ustava. Naveo je da Sinod ima pravo da podigne optužnicu protiv nekog episkopa, da islijedi slučaj i da ga iznese na rješavanje pred sabor svih episkopa SPC, pa da odredi administratora jedino u upražnjenoj eparhiji.

Sinod SPC 69. februara je privremeno razriješio vladiku Artemija upravljanja Raško-prizrenskom eparhijom, a za administratora eparhije odredio umirovljenog episkopa Atanasija (Jevtića). Odluka o privremenom razrješenju vladike Artemija važiće do okončanja postupka za utvrđivanje kanonske odgovornosti, odnosno do Svetog arhijerejskog sabora SPC.

Prema riječima Antonija, većina monaha na Kosovu protivi se "inovatorima u Crkvi", koji se zalažu za promjene suštine pravoslavne vjere i da to pokazuju načinom služenja liturgije koja počinje da liči na katoličku misu i učešćem u međunarodnim ekumenskim skupovima, u Raveni prije dvije godine i prošle godine u Šambeziju.

Nazivajući papistima episkope SPC koji su učestvovali u ovim skupovima, on je objasnio da kao pravoslavni hrišćanin voli sve pripadnike Katoličke i drugih hrišćanskih crkava, ali da se "s njima neće u jednu veru spojiti".

Monah Antonije koji je, kako je rekao, "napustio svoju isposnicu da bi svedočio istinu", najavio je da će zahtev da se obustavi "gračanička inkvizicija" uskoro stići do svih medija iz mnogih kosovsko-metohijskih manastira. On je zatražio "hitan prekid pritisaka sekularne države na Crkvu" i "hitan povratak Sinoda SPC pravoslavnom predanju".

Monah Antonije je naveo da je "sadašnja državna vlast marionetska sluškinja raznih svetskih, masonskih moćnika". "Sinod po nalogu države, a nasuprot drevnim kanonima crkve namerno čisti Crkvu iznutra", naveo je on.

Posebne primjedbe uputio je mitropolitu Amfilohiju i episkopu bačkom Irineju koji je u utorak, u svojstvu portparola SPC, potpisao saopštenje u kojem je monah Antonije predstavljen kao čovjek "neodgovornog i sasvim neuravnoteženog ponašanja", čije predstave o situaciji u Eparhiji raško-prizrenskoj ne mogu biti relevantne za ozbiljne medije.

U manastiru Gračanica 14. februara fizički su se sukobile dvije grupe monah, jer je jedna grupa pokušala da zaštiti razriješenog episkopa Artemija. U grupi monaha koja je željela da zaštiti Artemija bio je i monah Antonije, koji se od 1997. godine nalazi u manastiru Crna Reka.

Finansije SPC strogo čuvana tajna

Kako se crkve izdržavaju i kontrolišu svoje finansije, budući da država nema gotovo nikakvog nadzora nad njima, pitanje je na koje nije moguće dobiti odgovor.

Država Srbija, inače, kako pišu mediji u Beogradu, preko Ministarstva vjera lani je izdvojila za SPC 88 odsto od ukupnog budžeta za pomoć svim tradicionalnim crkvama i vjerskim zajednicama.

Najčitanije