ŠTRPCI - Kosovske vlasti isključile su u petak predajnike "Telekoma Srbije" u Štrpcu i Kosovskoj Kamenici, tako da je bez telefonske mreže 064 sada ostalo cijelo Kosovsko pomoravlje, u kojem živi oko 40 000 Srba.
U prekidu je i fiksna telefonija, tako da su srpska sela u tom dijelu Kosova i Metohije komunikacijski odsječena jedna od drugih, javljaju srbijanski mediji.
U opštini Štrpci, gdje živi oko 12 000 Srba, monteri su, uz jake snage policije, demolirali i predajnik regionalne televizije i radija "Herc", koji emituju program na srpskom jeziku.
Privremene kosovske institucije kažu da srpski operateri rade neovlašćeno, a iz Ministarstva za Kosovo i Metohiju podsjećaju da svi mobilni operateri Srbije rade po dozvolama dobijenim mnogo prije 1999. godine, u kojima vrijeme na koje su dobijene, nije bilo limitirano.
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović rekao je da ovaj potez privremenih kosovskih vlasti predstavlja kršenje ljudskih prava.
"U ovakvim uslovima stvaraju se uslovi za poluistine i istine, podiže se tenzija, a u stanju visoke tenzije sve je moguće", naglasio je Ivanović.
Nastavak isključenja i demoliranja predajnika srpskih mobilnih operatera je najavljeno juče iz kosovske Regulatorne agencije za telekomunikacije (RAT).
Zbog prestanka rada mobilne mreže 064 i 063 u srpskim sredinama centralnog Kosova i drugim dijelovima pokrajine u blokadi su službe hitne medicinske pomoći, jer ne mogu da prime pozive pacijenata niti da stupe u kontakt sa ambulantama i bolnicama.
Pacijenti mogu da dobiju pomoć hitne medicinske službe samo ako dođu direktno u domove zdravlja i ustanove Hitne pomoći.
U blokadi su i druge službe koje Srbima pomažu u svakodnevnom životu, a Internet signal nije prekinut.
Predsjednik opštine Štrpce Zvonko Mihajlović rekao je da je isključenje signala srpskih operatera mobilne telefonije u Sirinićkoj Župi još jedan vid pritiska na Srbe da se odsele sa Kosmeta.
Mihajlović je izrazio uvjerenje da će Beograd naći način da adekvatno odreaguju i riješi problem nastao isključenjem signala mobilne telefonije Srbima u opštini Štrpce i drugim dijelovima pokrajine.
"Ako takva reakcija izostane onda nama ništa ne preostaje nego da razmišljamo u pravcu iseljavanja sa ovih prostora", nagalsio je Mihajlović.
Signal operatera mobilne telefonije Srbije za sada jedino uredno funkcioniše na sjeveru Kosova koje je nastanjeno većinskim srpskim življem.
Vlasti u Prištini su juče ujutro uklonili opremu za mobilnu telefoniju svih provajdera iz Srbije na području centralnog Kosova i Metohije. Specijalne jedinice Kosovske policije službe odnijele su predajnike i demontirale opremu mobilne telefonije preduzeća iz Srbije.