Ex -Yu

Euleks čisti Tačijevu vladu

Euleks čisti Tačijevu vladu
Euleks čisti Tačijevu vladu
Agencije

PRIŠTINA - Misija EULEKS zatražila je od premijera Kosova Hašima Tačija da smijeni trojicu ministara osumnjičenih za korupciju.

"Premijeru Tačiju je preporučeno da nastavi reformu Vlade i da za početak zatraži ostavke ili smijeni trojicu ministara koji su pod istragom za korupciju", objavili su prištinski mediji ističući da su dvojica iz Tačijeve Demokratske partije Kosova, a jedan iz Demokratskog saveza Kosova.

Neimenovani izvor iz međunarodnih institucija rekao je da "ukoliko premjer ne zatraži ostavke ili ako ne smijeni ministre, onda se mogu ponovo vidjeti slike kao prilikom pretresa u Ministarstvu saobraćaja i telekomunikacija". Prema medijima, u Vladi je rečeno da za sada nema planova da se mijenja sastav Vlade, ali da je premijer svim ministrima poslao pismo u kojem ih obavještava da će domaće institucije biti angažovane na razotkrivanju svakog slučaja korupcije. Isto pismo je upućeno i ministrima iz prethodnih vlada.

EULEKS je zatražio od premijera da iz Vlade izbaci ministre i njihove zamjenike i savjetnike, kao i stalne sekretare koji su obuhvaćeni istragom, kako bi se eliminisao politički uticaj na istragu, navode mediji.

Prije nekoliko dana EULEKS je saopštio da se vodi istraga protiv šest visokih zvaničnika Vlade Kosova, a ukupno se vodi 100 istraga zbog sumnje za korupociju i organizovani kriminal. Tačijeva Demokratska partija Kosova je, u međuvremenu, formirala poseban fond za odbranu ministra za transport Fatmira Ljimaja, koji je u Prištinu doveo tim advokata iz Amerike i Engleske, što diplomate u Prištini tumače kao prilično siguran signal da će se ovaj nekadašnji komandant albanskih gerilaca i haški optuženik ponovo naći iza rešetaka, ovaj put zbog korupcionaške afere.

Istraga je pokrenuta poslije optužbi da je Ljimaj dva velika projekta dodijelio bliskim prijateljima Habibu Morini i pukovniku Hadžiju Šalji.

Ljimaj važi za jednog od najpopularnijih političara na Kosovu, ali i glavnog Tačijevog rivala za primat u stranci, pa je nekadašnji Tači bio prinuđen da mu, zarad mira u kući, dodijeli najlukrativniji resor u kosovskoj vladi.

Postepen, realan i održiv napredak

Misija EULEKS objavila je juče izvještaj u kojem se ocjenjuje da postoji miješanje u pravosudni sistem, da se kvalitet zakonodavnog procesa mora znatno unaprijediti, ali da je na Kosovu u oblastima za koje brine EULEKS zabilježen postepen, realan i održiv napredak.

U izvještaju koji je predstavljen danas na konferenciji za novinare navodi se da su prepoznati problemi suštinski i da za njih ne postoje brža rješenja.

Najčitanije