ZAGREB - Programski savjet Hrvatske radio-televizije (HRT) u ponedjeljak ponovo nije uspio da izabere novog generalnog direktora budući da nijedan od 18 kandidata nije dobio podršku osam od 10 članova tog Savjeta.
Sistemom eliminacije kandidata koji su u svakom krugu sakupili najmanje glasova, u poslednjem četvrtom krugu isti broj glasova - pet, dobili su direktor programa Hrvatskog radija Duško Radić i aktuelni v.d. generalnog direktora HRT-a Josip Popovac.
Za imenovanje je potrebno osam od 10 glasova članova, pa će Savet za 15 dana raspisati treći konkurs za generalnog direktora.
Prethodno su održane konsultacije članova Programskog savjeta iza zatvorenih vrata, a posle završetka razgovora sa svim kandidatima za glavnog direktora.
Iako je ukupno bilo 19 kandidata uoči predstavljanja, svoju kandidaturu je povukao Veljko Jančić da bi, kako je rekao, olakšao izbor budućeg direktora.
Od 18 kandidata za koje su članovi Savjeta glasali, osmoro su sadašnji ili bivši službenici HRT-a.
Sjednica Veća bila je burna jer se raspravaljalo o tome šta će biti i ko će snositi
odgovornost ukoliko direktor na ponovljenom konkursu ne bude izabran.
Od decembra prošle godine kada je zbog lošeg stanja na HRT-u i brojnih afera razriješen glavni direktor Vanja Sutlić, HRT privremeno vodi Josip Popovac koji, po Zakonu o HRT-u, na tom mestu može biti najduže šest mjeseci.
Nakon što bude izabran generalni direktor biće objavljeni i konkursi za izbor direktora HRT podružnica - Hrvatske televizije, Hrvatskog radija i Muzičke proizvodnje koji se biraju na predlog glavnog direktora.