ROŽAJE - Najmanje sto kuća ugroženo je od vodene bujice nastale izlivanjem rožajskih rijeka, usljed obilne kiše koja pada već 48 časova.
Prema riječima komandira Službe zaštite i spasavanja Nuradina Agovića, spasilačke ekipe su od dva časa iza ponoći na terenu. Mještanima pomaže i mehanizacija Komunalnog preduzeća i vodovoda.
"Iz korita se izlila Lovnička rijeka pa su poplavljene kuće u Donjoj Lovnici i naselju Hurije koje je posebno ugroženo. Jednu porodicu iz Ciganske mahale smo tokom noći evakuisali", istakao je Agović.
Izlila se i rijeka Županica koja je ugrozila kuće i živote mještana na potezu od Kalača do Dedeića, prenijeli su crnogorski mediji.
"Ogromna šteta je pričinjena u Grahovači od vodene bujice koja nosi sve pred sobom, a kritična situacija od izlivanja Ibra je u donjem dijelu Rožaja", dodao je Agović.
Na terenu je tokom noći bio i predsjednik opštine Rožaje Ejup Nurković koji je proglasio vanredno stanje i pozvao mještane da pomognu svojim ugroženim komšijama.
Nabujala planinska rijeka Bistrica odnijela je dio novog puta koji od Berana vodi prema Jelovici, a sa putem je odnesen i dio novog gradskog cjevovoda iz pravca Merića vrela.
Prema riječima direktora JP "Vodovod i kanalizacija" Vuka Todorovića, gradski vodovod sa ovog izvorišta morao je biti isključen, a grad će se vodom snabdijevati sa alternativnog izvorišta Manastirsko vrelo.
"Vodu iz gradskog vodovoda treba koristiti samo u tehničke svrhe, nikako za piće. Obavijestili smo Institut za javno zdravlje da hitno izvrši uzorkovanje i ispitivanje vode", rekao je Todorović.
On je dodao da šteta trenutno ne može da se procijeni, jer je nemoguće prići oštećenim mjestima na putu prema selu Lubnice i Jelovici.
Rijeka Bistrica poplavila je i veliki broj kuća u gradskom naselju Buče i kompletna gradska mehanizacija je trenutno tamo na terenu pokušavajući da reguliše tok ove divlje rijeke. U naseljima Buče i Pešca preventivno je isključena struja.
U gradskom dijelu i slivu rijeke Lim najkritičnije je kao i obično u izbjegličkom naselju "Riversajd", gje je za sada poplavljeno nekoliko kuća.
Kiša u Beranama ne prestaje da pada, a najintenzivnije padavine bile su u području planine Bjelasice odakle dolazi nabujala rijeka Bistrica.
Opštinski krizni štab je od juče u stalnom zasjedanju, a građanima je preporučeno da se mogu javljati na telefon Službe zaštite i spasavanja.