Ex -Yu

Jadranka Kosor pokloniće crkvi Titovu političku školu u Kumrovcu

Jadranka Kosor pokloniće crkvi Titovu političku školu u Kumrovcu
Jadranka Kosor pokloniće crkvi Titovu političku školu u Kumrovcu
RTS

Hrvatska premijerka Jadranka Kosor pokloniće Katoličkoj crkvi nekadašnju političku školu Saveza komunista Jugoslavije u Kumrovcu pišu danas hrvatski mediji, pozivajući se na nezvanične izvore.

Uz zgradu škole vjerovatno će biti pridodat i spomen-dom, kao i mnoštvo drugih državnih objekata u Hrvatskoj, koje Crkva traži kao zamjenu za imovinu koju su joj oduzeli komunisti.

Prije nekoliko mjeseci, biskupe je doslovce uhvatila panika, jer su urađene analize prema kojima je sve manja vrijednost imovine koju joj Hrvatska može ponuditi u zamjenu, piše Večernji list.

Zato su odlučili da ubrzaju proces povraćaja imovine, na koji se Hrvatska obavezala i ugovorom sa Vatikanom, plašeći se da bi mogli da ostanu praznih ruku, kada HDZ ode sa vlasti.

U zajedničkom saopštenju Vlade i Hrvatske biskupske konferencije sa jučerašnjeg sastanka kaže se da su zahtjevi Crkve u skladu sa zakonom i da je odluka "usaglašeni model primjerene naknade za imovinu oduzetu pravnim osobama Katoličke crkve".

Vladina odluka o nadoknadi crkvene imovine, donijeta mjesec dana prije izbora, po mišljenju Ivice Maštruka, bivšeg ambasadora Hrvatske u Vatikanu, klasična je politička korupcija.

"Jadraka Kosor i HDZ sporazumom kupuju naklonost i podršku hijerarhije Katoličke crkve. Vlada je, prije samo mjesec dana, osnovala posebno tijelo, brzo postigla dogovor i odmah razriješila dugogodišnji problem.

Ako se to radi pred same izbore, jasno je kako je riječ i o klasičnoj političkoj korupciji", rekao je Maštruko za hrvatski T-portal.

Najčitanije