BUDIMPEŠTA - Ko misli da bi, ukoliko bi bila primorana da bira između Evropske unije i Kosova, Srbija izabrala EU, griješi, poručio je juče šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić.
Jeremić je poslije razgovora s mađarskim šefom diplomatije Peterom Balažom rekao da Srbija očekuje da se što prije ratifikuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP). "Povezivanje ta dva procesa, povezivanje reševanja pitanja budućeg statusa Kosova s integracijom Srbije bila bi tragična grešaka s komplikovanim posledicma", smatra Jeremić.
"I oni koji to zagovoraju polaze od pogrešne pretprostavke a to je da ako bi Srbija bila postavljena pred izbor da bi Srbija izabrala Evropu. To se ne bi dogodilo", poručuje ministar spoljnih poslova Srbije.
Peter Balaž je istakao da nema potrebe stavljati Srbiju pred nemoguć izbor i dodao da se Budimpešta oslanja na Srbiju u naporima za stabilizaciju zapadnog Balkana, što je spoljnopolitički prioritet Mađarske.
U Demokratskoj stranci Srbije ocjenjuju da bi izjava Jeremića da Srbija treba da se opredijeli za Kosovo ukoliko bude prinuđena da bira između EU i južne pokrajine mogla da bude prvi znak povratka na "državotvornu politiku" DSS-a.