BEOGRAD - Josip Broz Tito je uspio da izvede zemlju iz ratnog haosa i osposobi je da ima sve od fabrike aviona, kamiona i tenkova do fabrike igala, izjavio je njegov unuk i politički sledbenik Josip Joška Broz.
"Dobro smo živeli zahvaljujući toj politici koja je bila između istoka i zapada", kazao je Broz agenciji Beta povodom 30 godina od smrti lidera predratne Komunističke partije Jugoslavije i kasnije SKJ, doživotnog predsednika SFRJ.
Tokom trideset godina od Titove smrti mnogo lošeg je učinjeno na ovim prostorima, ocenio je on.
"Razbijena je tvorevina Jugoslavija, razbijeni narodi, podeljeni po nacionalnim pitanjima. Ali, polako se sve to to vraća, Evropska unija ima program ekonomske unije Slovenije, Hrvatske i Srbije", rekao je on i dodao da će na Balkanu i prostoru bivše SFRJ "neka unija morati da postoji, jer jedni bez drugih ne možemo.
Mnogo neistina je od 1980. godine šireno, "čilj je bio da se uništi lik i delo Josipa Broza Tita, da se Jugoslavija razbije, sve ono što je urađeno za tolike godine", kazao je on i dodao da su "ćutali svi koji su trebalo da brane Broza i mislili da će hiljadu puta izgovorene laži postati istina".
"Sahrana pre trideset godina pokazala je da je Tito ima najveći ugled u svijetu. Nikada više u istoriji takve sahrana neće biti, toliko predsednika država, toliko delegacija i svih onih koji su odlučivali o svijetu", kazao je Josip Broz.
On je izrazio negodovanje što su u Srbiji promjenjeni nazivi ulica i trgova, dok su u svim zemljama svijeta ostale Titove ulice i biste.
"Samo ih mi ovde sklanjamo.., ali ne dam da diraju Kuću cvijeća. Protiv sam toga da se bilo koji istorijski spomenik ruši", kazao je on i dodao da će istorija pokazati kakav je ko bio.
Kako je ocjenio, sramota je da danas Rusi treba da dođu u Srbiju i da nam kažu da se opredelimo jesu li okupatori ili oslobodici ove zemlje.
Iznoseći lične utiske o svom dedi sa kojim su on i njegova sestra Zlatica živeli od rođenja do 17. godine, Joška Broz je kazao da je Tito bio izuzetan čovek.
"Bio je to izuzetan čovek koji nikada nikome od nas nije udario ni čvrgu. Sve je rješavao mirnim tonom, razgovorima i ubeđivanjima i objašnjavanjim, što smo mi prihvatili", kazao je Broz i dodao da je to bilo drugo vreme kada se niko od dece rukovodilaca nije se isticao.
Najvažnije, naveo je on, "što je Josip Broz usadio porodici jeste da je naše ono što zaradimo i da se živi od svog rada".
"Mi ništa nismo nasljedili, sve što smo stekli stekli smo svojim radom i to (učenje) je nešto najveće što je nama kao porodici mogao da ostavi", kazao je Broz i odbacio optužbe da je Tita bio diktator uz ocjenu "da je onda bila veća demokratija" nego danas.
Prema ocjeni mlađeg Broza, koji je prošle godine osnovao Komunističku partiju, vrednosti koje je njegov djeda zagovarao ponovo će se vratiti, a jedna od njih je objedinjavanje ljevice na ovom prostoru.
Kako kaže, u kontaktima sa drugim komunističkim partijama u Evropi i na Balkanu vidi da su socijalistiočke ideje sve jače, ali i da je na ovim protorima narod ogorčen načinom života.
"Njih (narod) ne interesuje vlast, interesuje ih ekonomija i kako da prežive", kazao je Broz.
Komunistička partija koju je on osnovao prošle godine modifikovala je program u odnosu na svoju prethodinu u onoj meri u kojoj su se okolnosti promjenile.
"Mi smo morali da preispitamo sve ono što je bilo u proteklom periodu, mnogo šta je promenjeno u odnosu na ono vreme, ne može danas Komunistička partija da bude kao ona onda", kazao je Broz i dodao da ne možemo "zanemariti činjenicu da je izvršena privatizacija", ali možemo preispitati privatizaciju.
Takođe, zalaže se za besplatno školstvo i zdravstvo, očuvanje resrusa.
Prema njegovim rečima, "došli smo u situaciju da četiri čovjeka vode poljoprivredu, trojica mesnu industriju, dvoje ljudi hemijsku industriju, dvoje tekstilnu".
"Gde smo mi to došli? U robovlasničko vreme? Ali, to su ljudi koji izdražavaju ovu vlast i vlast ne smije protiv njih da krene", naveo je on.
Broz je uvjeren da bi njegova KP, ukoliko dođe na vlast, za godinu dana vratila Kosovo u okvire Srbije pošto je narod na Kosovu ogorčen tamošnjom politikom.
Odgovarajući na pitanje postoji li ljevica danas i koga vidi kao potencijanog partnera u slučaju da KP osvoji vlast, Broz je kazao da ne vidi partnera jer je u Srbiji ljevica uništena.
Kako je kazao, Socijalistička partija Srbije je kompromitovala ljevicu i osvajala glasove zahvaljujući tome što se predstavljala kao naslednica SKJ.