Ex -Yu

Kamenovani šatori srpskih povratnika kod Istoka

Agencije

ISTOK - Grupa Albanaca kamenovala je šatore u selu Žač kod Istoka u kojima su smješteni srpski povratnici, a koji su najavili da će, ukoliko im ne bude garantovana bezbjednost, u srijedu krenuti nazad u centralnu Srbiju.

Kosovskoj policijskoj službi (KPS) prijavljeno je da su šatori srpskih povratnika kamenovani u utorak oko 23.00 časa, nakon čega je policija izašla na lice mjesta.

Povodom tog incidenta u Žaču boravi ministar za povratak u Vladi Kosova Saša Rašić sa saradnicima. 

Na zahtjev povratnika i Rašića za sutra je zakazan sastanak Savjeta za bezbjednost Kosova na kome bi trebalo da se donesu zaključci o konkretnim mjerama zaštite povratnika.

Britanski ambasador u Prištini Endi Sparks osudio je napad povratnike u Žaču i zatražio od kosovskih institucija "da preduzmu hitne mjere".

"Povratak je neprikosnoveno pravo, svih koji žele da to učine",   izjavio je Sparks danas novinarima u Media centru u Čaglavici kod Prištine.

"Kosovske institucije, posebno one zadužene za vladavinu prava, su jedine koje mogu bilo koga proglasiti odgovornim za eventualne zločine. To ne može biti rulja", rekao je Sparks i najavio da će britanska Ambasada nastaviti da pruža punu podršku povratku i stvaranju uslova za održiv opstanak i povratak svih koji žele da se vrate u svoje domove.

On je dodao da je u 2010. godini planirano dva miliona funti za povratnike, te da se zbog toga očekuje puna saradnja svih subjekata upućenih u proces povratka.

Najčitanije