BEOGRAD - Nastojatelj manastira "Sveti arhangeli", kod Prizrena, jeromonah Benedikt, sa bratstvom manastira, kažnjen je zabranom služenja liturgije na rok od 40 dana, odlukom administratora Eparhije raško-prizrenske, episkopa zahumsko-hercegovačkog Atanasija.
Prema saopštenju te eparhije, monasi prizrenskog manastira kažnjeni su zbog neposlušnosti Svetom arhijerejskom sinodu SPC i zbog neprihvatanja kanonski postavljenog episkopa Atanasija. U saopštenju Srpske pravoslavne crkve, objavljenom na zvaničnom sajtu SPC, je navedeno da su monasi "sprečavali vjernike da dolaze u sabornu crkvu i da su širili laži i klevetu među vjernim narodom", što je ocijenjeno kao kršenje kanonskog i monaškog reda.
Bratstvo je, međutim, saopštilo da zabrana "nije utemeljena na svetim kanonima i Ustavu SPC", ali da će se povinovati odluci.
Izrečena kazna važiće do završetka proljećnog arhijerejskog sabora, zakazanog za 25. april. U saopštenju se, ipak, ukazuje da se kazna može smanjiti ili ukinuti, ukoliko monasi pokažu iskreno pokajanje.