KRANJSKA GORA - Premijeri Hrvatske i Slovenije, Jadranka Kosor i Borut Pahor, najavili su juče da će na sljedećoj međuvladinoj konferenciji Slovenija dopustiti otvaranje dva od tri poglavlja koja su Hrvatskoj preostala u pregovorima s Evropskom unijom.
Prema neslužbenim informacijama, Slovenija će otvoriti poglavlja u vezi s ribarstvom te okolinom, dok će ono o spoljnoj, bezbjednosnoj i odbrambenoj politici ostati zatvoreno.
Kosorova i Pahor najavili su i da, nakon što je riješeno pitanje granice, namjeravaju oformiti mješovitu komisiju koja će sastaviti inventar svih otvorenih pitanja te pokušati pronaći prijedloge za rješavanje istih.
Takođe, tokom radnog ručka raspravljalo se o privrednoj krizi i ponovnom oživljavanju mješovitog odbora za privredu koji bi mogao početi djelovati već idući mjesec.
U nizu inicijativa koje su najavili hrvatski i slovenački šef vlade jeste i ona o održavanju konferencije o važnosti i perspektivnosti zemalja zapadnog Balkana na kojoj bi učestvovali predstavnici Savjeta Evropske unije, Evropske komisije te predsjednici i šefovi država i vlada zemalja regije koje žele biti postati članice EU.
"Da ne biste špekulirali što smo i gdje radili nakon izjava pozivamo vas s nama u kratku šetnju", rekao je Pahor na kraju sastanka okupljenim novinarima.
Sastanak vođa Hrvatske i Slovenije održan je u Kranjskoj Gori u malenom porodičnom hotelu "Miklič" u kojeg slovenački premijer vrlo rado svraća tokom svojih zimskih godišnjih odmora.
Za praćenje susreta bilo je akreditovano čak 110 novinara, a toliko ih je bilo da se u jednom trenutku, tokom fotografisanja s Jadrankom Kosor pred kaminom, Pahor našalio kako će se "vatra ugasiti dok oni poziraju", ali potom se okrenuo prema hrvatskoj premijerki i dodao "ali, ne među nama".