ZAGREB - Umjesto 1. januara 2011. viša stopa kriznog poreza od četiri odsto, koja se u Hrvatskoj obračunava na primanja veća od 6.000 kuna, ukinuće se 1. novembra 2010. godine.
Tu će mjeru istovremeno pratiti i smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi, kojih bi do isteka 2010. godine trebalo da bude manje za pet odsto.
Dio je to Programa privrednog oporavka, raspisanog na tridesetak strana, kojeg je juče premijerka Jadranka Kosor predstavila u Banskim dvorima.
U izradi programa sudjelovali su njeni savjetnici Borislav Škegro, Sandra Švaljek i Željko Ivančević, a cilj je rasterećenje privrede i pokretanje novog investicionog ciklusa. "Gospodarstvo i dalje ostaje središnje mjesto programa i mog rada", istakla je Kosorova. Iako je naglasila kako je za taj program dobila podršku koalicionih partnera, oni su izjavili da će ga u potpunosti podržati tek nakon sastanka stranačkih vrhova.
"Moramo mijenjati naša shvaćanja i navike. Za gospodarski rast ne može biti odgovorna samo Vlada. Tražićemo sudjelovanje i odgovornost lokalne samouprave i odgovorno poduzetništvo", rekla je premijerka.
Jedno od najosjetljivijih pitanja biće smanjenje javne uprave. Vlada je donijela pravilo po kojem se za svakih dvoje zaposlenih koji odu iz javne uprave može zaposliti samo jedna osoba. Isti će princip biti na snazi i u trgovačkim društvima u vlasništvu države. Takođe, najavljeno je izdvajanje pomoćnih djelatnosti poput ugostiteljstva, održavanja i čišćenja, te smanjivanje broja nenastavnog osoblja po školama. Jedna od novosti bi trebalo da budu i nove stope poreza na dohodak. Biće uvedene tri stope, od 12, 25 i 40 odsto, a to bi, najavili su iz Vlade, trebalo rasteretiti plate i omogućiti njihovo povećanje. Međutim, istovremeno će se ukinuti i cijeli niz poreskih olakšica, a na snazi će ostati samo one vezane za ulaganja u razvoj i istraživanje. U programu je i revizija sistema povlaštenih penzija, njihovo smanjenje, te priprema za postepeno ukidanje pojedinih kategorija.
Dodatne mjere:
- prodaja preduzeća u kojima je država ima udio manji od 25 odsto
- ukidanje poreskih olakšica u sistemu poreza na dohodak
- decentralizacija države, smanjenje broja opština