BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak ocijenio je da je najnovija retorika albanskog premijera Edija Rame i predsjednika samoproglašenog Kosova Hašima Tačija posljedica toga što je EU posljednjih godina prvo ubijedila Zapadni Balkan u svoju nezamjenljivu ulogu u rješavanju problema, a zatim je region ostavljen da se snalazi sam.
"Opomenama i retoričkim vježbama iz Tirane, Prištine, Beograda ili Brisela ne rješava se zaoštravanje odnosa na Zapadnom Balkanu, već samo odlaže", naveo je Lajčak u autorskom tekstu za slovački dnevnik "Pravda".
On ističe da se periodično ponavljaju pozivi na etnički čiste države, na ujedinjenje naroda ispod zajedničke zastave sa dvoglavim orlom - da li bjelim ili crnim, isto kao i apeli da EU odlučnije prihvati ulogu arbitra.
"Najnovije, sa obrnutom paradigmom - `ako nas ne prihvatite u Uniju, ujedinićemo se sami duž etničkih izohipsi`, značilo bi nametnuto otvaranje pitanja granica među svim državama regiona, zahvaljujući etnički izmiješanom stanovništvu Balkana", ukazao je Lajčak.
On smatra da rješenje nije više Balkan u EU, već EU na Balkanu i aktivniji rad u pojedinim državama, prenose beogradski mediji.
"Možda je krajnje vrijeme da na tlu evropskih institucija napravimo poseban organ koji bi se time bavio. U našem interesu, sa stanovništa posljednjih dešavanja, jeste da stvorimo misiju EU koja bi sa pojedinim državama radila, ne periodično ili na ad hok osnovi, već kontinuirano", kaže Lajčak.