Ex -Yu

Linta: Iz evidencije nezakonito izbrisano 50.000 Srba

Linta: Iz evidencije nezakonito izbrisano 50.000 Srba
Linta: Iz evidencije nezakonito izbrisano 50.000 Srba
Srna

BEOGRAD - Predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica Miodrag Linta uputio je otvoreno pismo ministru unutrašnjih poslova Hrvatske Ranku Ostojiću u kojem je zatražio da hrvatski MUP po službenoj dužnosti izvrši ponovni upis svih 50.000 nezakonito izbrisanih građana srpske nacionalnosti iz evidencije hrvatskog prebivališta od 1991. godine do danas.

Linta je pismo uputio povodom novčanog kažnjavanja hrvatskih državljana koji privremeno žive u Srbiji, a upravljaju vozilima srpskih registarskih oznaka u Hrvatskoj.

Jednom takvom državljaninu Živku Babiću hrvatska policija je na graničnom prelazu Stara Gradiška juče oduzela vozilo i traži od njega da ponovo plati carinu u visini 4.100 evra i prekršajnu kaznu od 700 evra, saopšteno je iz Koalicije udruženja izbjeglica.

Linta traži da MUP Hrvatske donese pravilnik za policijske uprave i stanice i diplomatsko-konzularna predstavništva, kojim bi se utvrdio način, na osnovu kojih bi Srbi - hrvatski državljani koji žive u inostranstvu mogli da regulišu privremeni odlazak izvan Hrvatske na pet godina i da na taj način zadrže hrvatsku ličnu kartu.

On je zatražio da MUP da instrukciju graničnoj policiji koja će spriječiti da se hrvatskim državljanima srpske nacionalnosti koji imaju hrvatsku ličnu kartu a privremeno žive u Srbiji ponovo naplaćuju carina i kazne.

"Tražim od Vas da svakom građaninu kome se odobri privremeni odlazak izvan Hrvatske, policijska uprava ili stanica obavezno, kao dokaz, izda potvrdu o privremenom odlasku izvan Hrvatske do pet godina", naveo je Linta u otvorenom pismu Ostojiću.

Linta je istakao da postoje slučajevi da je pojedinim građanima odobren privremeni odlazak izvan Hrvatske, ali službenici u policijskoj upravi ili stanici im nisu izdali potvrdu.

On je pozvao Ostojića da utvrdi način regulisanja privremenog odlaska izvan Hrvatske za bivše nosioce stanarskog prava, koji su do početka rata bili prijavljeni na adresi svog stana.

"Stanarsko pravo na stanu u kome su živjeli do početka rata im je oduzeto i sad imaju problem da prijave prebivalište u Hrvatskoj na drugoj adresi. Ako se prijave na bilo kojoj drugoj adresi na kojoj nisu živjeli do rata, ta adresa će biti tretirana, po zakonu, kao fiktivna", naveo je Linta.

On je naveo da je 6. juna ove godine uputio pismo i hrvatskom premijeru Zoranu Milanoviću u kome je iznio primjere dugogodišnje diskriminacije koju čine policajci i službenici u hrvatskim konzulatima u Beogradu i Subotici prema građanima srpske nacionalnosti u vezi sa prebivalištem.

Linta je naveo da je u pismu upozorio da se na izbjegle Srbe vrši pritisak da ako imaju državljanstvo Srbije i srpsku ličnu kartu moraju odjaviti prebivalište u Hrvatskoj i poništiti hrvatsku ličnu kartu.

Linta je istakao da još nije dobio odgovor na pismo upućeno Milanoviću.

Najčitanije