Brodsko-posavski štab civilne zaštite saopštio je u petak o rekordnih 27 oboljelih od korona virusa, te da očekuju daljnje pogoršanje situacije u Županiji, a negativan trend nastojaće usporiti nizom mjera koje stupaju na snagu u ponedjeljak.
Epidemiolog Ante Cvitković kaže da su odlučili da ograniče okupljanja jer su u Brodsko-posavskoj županiji imali dva žarišta.
"Jedno je bila svadba gdje smo zabilježili 20-ak oboljelih, ali se sad već pojavljuju sekundarni i tercijarni slučajevi oboljenja kontakata, a drugo žarište je bilo na zapadnom dijelu županije gdje je kod jednog javnog okupljanja zabilježen veći broj oboljelih", rekao je.
Veća okupljanja i dalje su najveći problem i najrizičnije aktivnosti, kaže epidemiolog za "Novu TV".
"Gdje ljudi ne drže distancu, takva vrsta okupljanja pomažu povećanom broju oboljelih. Imat ćemo oboljenja onoliko koliko budemo htjeli i koliko se ne budemo pridržavali mjera", istakao je.
Na kraju se osvrnuo na pozive građana i najčešća pitanja za epidemiologe. Kažu da ljudi zovu kod svake tempreature i gubitka čula mirisa i okusa.
"Zovu nas i kad susjed kihne pa pitaju trebaju li se zabrinuti, ima svakakvih pitanja. Javlja se i dosta ljudi iz samoizolacije po pitanju simptoma", zaključio je.