BEOGRAD - Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Mađarske Viktor Orban otvorili su danas odjeljenje za kulturu mađarske ambasade u Beogradu, a premijer Orban je ocijenio da "Evropska unija ne može dugo da opstane bez Srbije", jer je Beograd "kapija Evrope prema Balkanu".
"Beograd je kapija Evrope prema Balkanu i EU ne može dugo da opstane bez Srbije i Beograda. To bi bilo kao kad bi neko postavljao vrata van ograde", rekao je mađarski premijer.
Orban je ocijenio da Mađarska ima interes da "svaki, baš svaki njen sused, postane član Unije", jer je to način i da se postigne apsolutna bezbjednost njegove zemlje.
"Naš cilj je da svaka nacija i narod osjećaju Evropu svojim domom. Srpski narod, kao dio velike evropske porodice i evropske kulturne baštine, želi da pripada ovoj zajednici", naveo je Orban.
On je dodao da mađarska vlada podržava napore naše zemlje na evropskom putu.
"To nije pitanje aktuelne politike, već principijelni stav i moralna obaveza koju imamo, zahvaljujući zajedničkoj istoriji i korenima u srednjoj Evropi", poručio je premijer Mađarske.
Predsjednik Nikolić je ocijenio da je politički dijalog između Beograda i Budimpešte "na najvišem i visokom nivou intenziviran u poslednje dvije godine".
"Uvjeren sam da će razgovori tokom samita doprinjeti produbljivanju političkih, ekonomskih, kulturnih i svih drugih oblika saradnje između Srbije i Mađarske", rekao je Nikolić, osvrnuvši se na činjenicu da će u Beogradu danas biti održana zajednička sjednica vlada dvaju zemalja.
Nikolić je rekao da su značajan podsticaj unapređenju dijaloga i jačanju saradnje u svim oblastima od zajedničkog interesa dale zajedničke posjete predsjednika, a posebno prošlogodišnja posjeta mađarskog predsjednika Janoša Adera Beogradu i to što su on i Ader tada zajednički odali poštu nevino stradalim Srbima i Mađarima tokom Drugog svjetskog rata u Čurogu.
"Tada smo se saglasili u svemu, a ja bih i sada ponovio našu opredeljenost da se okrenemo budućnosti i novoj istorijskoj stranici u našim odnosima", rekao je on i dodao da u tom duhu mora biti "naš pogled u prošlost u kojoj su Srbija i Mađarska nekada bile na istim, a nekada na suprotstavljenim stranama".
"Vaša dosljedna podrška ostvarivanju naših aspiracija ka članstvu u EU je izuzetno dragocena", poručio je predsjednik Nikolić.