BEOGRAD - Viši sud u Beogradu izrekao je juče oslobađajuće presude bivšem viceguverneru Narodne banke Srbije Dejanu Simiću i funkcioneru SPS-a Vladanu Zagrađaninu, optuženima za mito u aferi "kofer".
Simić i Zagrađanin su bili optuženi za uzimanje mita radi vraćanja dozvole za rad Kreditno-eksportnoj banci. Tužilaštvo je najavilo žalbu na presudu.
Oslobađajuću presudu je izreklo Sudsko vijeće kojem predsjedava sudija Danko Laušević. On je, obrazlažući presudu, rekao da nije utvrđeno da su Simić i Zagrađanin učinili djelo koje im se stavlja na teret.
Suđenje je 7. aprila počelo ispočetka, pošto je poslije izbora svih sudija krajem 2009. godine sudija Laušević preuzeo predmet od sudije Omera Hadžiomerovića.
Simić je uhapšen 11. januara 2006. godine zbog sumnje da je u svom stanu u Beogradu primio mito od 100.000 evra. Novac je bio u koferu, zbog čega je slučaj dobio naziv "afera kofer".
Zagrađanin, koji je uhapšen zajedno sa Simićem, optužen je za pomaganje pri davanju mita.
Simić je izjavio novinarima da je bio žrtva u postupku i da je čitav slučaj bio ispolitizovan. On je rekao da nije sumnjao u rad sudstva i da je sud donio jedinu moguću presudu.
Simićev branilac, advokat Sava Anđelković istakao je da ''ova stvar nije završena", budući da tužilaštvo ima rok od 15 dana da uloži žalbu.
''Ovo je prvostepena presuda koja drugačije nije mogla ni biti doneta, jer za četiri i po godine nije izveden nijedan dokaz koji bi ukazao da su Simić i Zagrađanin izvršili krivično delo'', ocijenio je Anđelković.
Zagrađanin je izjavio da je iscrpljen i umoran s obzirom na to da je, kako je rekao, "izmontirani postupak" trajao više od četiri godine.
''Pravda je spora, ali dostižna'', kazao je Zagrađanin.
I branioci Zagrađanina su rekli da je sud donio jedinu moguću presudu i podsjetili da ona nije pravosnažna, ali da očekuju da i ona bude oslobađajuća.