Ex -Yu

Osuda vandalizma nad srpskim spomenicima

Agencije

ZAGREB - Predsjednik hrvatske Vlade Jadranka Kosor najoštrije je osudila vandalski i necivilizacijski čin u selu Varivode kod Kistanja, gdje je oštećeno spomen obilježje ubijenim srpskim civilima tokom 1995. godine nakon hrvatska vojne akcije "Oluja".

Kosorova je zatražila brzu istragu Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih nadležnih tijela, te hitno rješavanje slučaja, kako bi se što prije pronašao i kaznio počinilac ovog vandalizma.

U selu Varivode kod Kistanja juče je devastirano spomen-obilježje za devet stradalih srpskih civila, mještana Varivoda, koji su pobijeni 28. septembra 1995. godine, mjesec dana nakon akcije "Oluja", a čije ubice još nisu otkrivene i kažnjene.

Vandali su polomili spomenik u obliku pravoslavnog krsta i razbili spomen-ploču s imenima ubijenih.

Spomen obilježje ubijenim mještanima Varivoda podignuto je 2004. godine na godišnjicu njihovog stradanja, a kao žrtve na spomen ploči upisani su: Jovan Berić (60), Špiro Berić (60), Rajko Berić (69), Mara Berić (70), Mirko Pokrajac (85), Ljubo Dujo Dukić (75), Mara Dukić (70), Milka Berić (71) i Jovan Berić (75).

           

Najčitanije