BEOGRAD - Promenili smo se i spremni smo da se menjamo, iznova, svakog novog dana, jer mi smemo i umemo da napravimo korak napred kojim se iz mitologije prelazi u budućnost, i iz nesreće, u sreću, rekao je danas na svečanosti povodom inauguracije predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Srbija, u koju ste danas, došli, prestala je da se nada smrti i počela je da želi život", ocenio je Vučić poručivši: "Mi smo ta generacija koja je shvatila da ne postoji problem, već da moramo da pronađemo rešenje, generacija smo kojoj nije preostalo ništa drugo, nego da prestane da ratuje i kada ne mora, i da počne da uči da radi.
Poželivši dobrodošlicu prijateljima iz inostranstva, ali prije svega građanima Srbije, Vučić je rekao da kao dobar domaćin mora da kaže nešto o Srbiji, koja je "zemlja dobrih, hrabrih, nekada i preterano hrabrih ljudi" te zaključivši da su ljudi upravo ono što je u Srbiji najvažnije.
"Videli ste sve naše eksponate, našu istoriju, sadašnjost i deo budućnosti, ali, svega toga ne bi bilo bez divnih ljudi naše lepe Srbije. Ljudi sa ovih, balkanskih, prostora, znaju tu priču veoma dobro, jer nam je, u mnogo čemu zajednička. I znaju da je Srbija nastala bukvalno iz vekova borbe, teške borbe, i da to nije mit, nego puka činjenica", rekao je Vučić.
On je dodao da se na ovom prostoru nove generacije "stvaraju iz krvi i iz kostiju" i da je balkanskim narodima te istorije i previše.
Kako je ocijenio preterano smo glasni kada pričamo, ali i zastrašujuće tihi kada ćutimo, volimo se i mrzimo istim intenzitetom, često, kako je rekao, ne praveći nikakvu razliku i ne znajući šta, u tom trenutku, tačno radimo.
Predsjednik Srbije je rekao da bismo svima dali sve, čak i kada nemamo ništa, ali i da smo otvoreni prema svijetu, a zatvoreni, prema sebi.
"Prošli smo sve, a da nismo, još, stigli nigde. Često volimo da stojimo u mestu, ubeđeni da se sve baš oko nas okreće, da znamo, o bilo čemu, više nego bilo ko drugi, ali da ljubomorno to odbijamo da primenjujemo, ili bar sami sa sobom da podelimo", rekao je Vučić.
On je dodao da smatramo da smo najstariji, najviši, najljepši, najbolji, izabrani, posebni, jedinstveni "i da bukvalno ništa od toga nemamo".
"Možemo da pomerimo planine, ali da se u svakoj ravnici uplašimo i ne mrdamo. Često nam je onaj sa drugog kraja sveta najveći prijatelj, a komšija, naš sused, najveći neprijatelj", rekao je Vučić.
Vjerujemo u nebo, dodao je, a ne vjerujemo u sebe i u sopstvenu zemlju, i lakše za tu zemlju umiremo, nego što za nju živimo.
"Sve zajedno, ima nas malo, zato što smo toliko često hteli da budemo veliki. Uvek smo spremni da uzmemo od drugih, ne shvatajući da otkidamo, od sebe. Svoju nesreću volimo toliko duboko, da sreću, često ne želimo ni da tražimo", rekao je Vučić.
Kako je istakao mitovi su nam stvarnost, i to u tolikoj mjeri, da nam budućnost izgleda kao nešto sasvim nepotrebno, a "sutra" nam je najstrašnija riječ, jer bismo, kako je rekao, zauvjek živjeli u onom juče, "pošto sa onim danas, ne znamo šta da radimo".
Međutim, primijetio je, "Srbija, u koju ste danas, došli, prestala je da se nada smrti, i počela je da želi život".
"Srbija, u kojoj ste dočekani raširenih ruku, i otvorenog srca, ne sanja više o neprijateljima, nego stvara, na javi, prijateljstva, a mi, koje su stvorili ratovi, želimo jednu stvar više od svega - mir", poručio je.
Mir sa sobom, i mir sa svima drugima. I razgovor sa sobom, baš kao i razgovor sa svima drugima, rekao je presjednik Srbije dodajući da više nema tema o kojima ne želimo da pričamo. I nema provalije, prema drugima, koju nismo spremni da premostimo.
"A ta reč, provalija, zapamtite, to jeste ključna reč istorije ovih prostora, zato što je Balkan pun provalija, koje smo zatrpavali sopstvenim kostima, gradeći na njima puste, klimave snove. I pun je provalija, koje smo punili sopstvenom krvlju, utapajući u njoj svaku nadu", podsjetio je Vučić.

I nismo mi zidali zidove između kuća koje smo stvorili, nego između rupa, koje smo iskopali, koliko za druge, toliko i za sebe,primijetio je, ali poručio da je danas vrijeme, i mi to u Srbiji znamo, kada zidovi moraju da padnu, a rupe, i jame, da postanu temelji.
"Danas je vreme za mostove preko dubokih provalija naše prošlosti", poručio je, te dodao: "Vreme za puteve, one puteve kojima se napušta, zauvek, nesrećno i rasparčano juče, i kojima se ide u zajedničko sutra".
Zato, danas, kako je primijetio, ova Srbija, naša Srbija, nema preči zadatak nego da podijeli, sa komšijama, susedima, to ubeđenje, tu veru, da nikome od nas ne može da bude dobro, ako je onom drugome loše.
"Da ne možemo ništa da imamo, ako svi drugi nemaju, i da nema sreće ni u čijoj nesreći.
Predsjednik Srbije primijetio je da nema sreće, ni u čijoj nesreći.
"Zato, želim da kažem svim našim komšijama na Zapadnom Balkanu, iz kojeg, iz meni nepoznatog razloga svi pokušavamo da pobegnemeo, stideći se, neretko, i sebe i drugih, da će Srbija pokušavati sa vama da gradi mostove prijateljstva i novu snagu i Evrope i sveta" naglasio je Vučić.
Kako je rekao, sami, ma koliko jaki, tu snagu nemamo, a zajedno možemo i više i jače.
"Da, mi Srbi i vi Hrvati, Bošnjaci,Crnogorci, Albanci i Makedonci, zajedno možemo planine da pomeramo, ne praveći nikakve nove Jugoslavije, ali radeći zajedno i boreći se zajedno za bolje sutra naših siromašnih građana. Da, uspeli smo sa našim mađarskim prijateljima da napravimo najbolje odnose, da granicu obezbeđujemo zajedno sa austrijskim policajcima. I nije to dovoljno" dodao je.
U tom smislu Vučić je rekao i da nije dovoljno to što nam je rast ekonomski prosječno veći od zemalja EU, jer nam je zaostajanje veće od toga.
Naveo je da su u Srbiji uredili javne finansije, da imaju suficit u budžetu, "ali siromašni u našoj zemlji i dalje su siromašni i moraćemo da radimo više da bi običan narod, obični ljudi bili mnogo zadovoljniji".
"A, ni toliki napredak, niti bilo kakav napredak ne možemo da napravimo, ako ne obezbedimo mir i stabilnost. To su magične i najvažnije reči za sve nas" poručio je šef države.
On je upozorio i da smo naslonjeni jedni na druge, toliko, da ko god da izgubi tlo pod nogama, svi ćemo pasti.
Prema njegovim riječima ta provalija, u koju bi nas taj pad odveo, nema više kraja.
Vučić je rekao da smo toga svjesni mi, u Srbiji i da znamo da moramo da dijelimo, sa okruženjem, stubove kojima se podupire zajednička budućnost, kao i da nemamo više oko čega da se otimamo, a da, opet svi, sve i ne izgubimo i da pritom, ne izgubimo i budućnost.
"Pošto ona uopšte nema nameru da čeka na naše rasprave. Od onih manje važnih, poput, čiji je Tesla, do onih gorkih, višedecenijskih i viševekovnih prebacivanja odgovornosti za sukobe iz prošlosti. I pri tome, ne bežimo od istine, istina je lekovita za svakoga, ali i Tesla, naš Srbin ne pripada samo nama" podvukao je.
Kako je rekao on pripada i Americi čije je državljanstvo uzeo, ali i svima drugima na Balkanu koji njegovim djelom mogu da se ponose. Iz istog razloga i sa istim pravom kao što mi to činimo.
Tesla je odavno otišao, rekao je i podvukao da postoji danas kao veličanstveno ime u istoriji čitavog svijeta, i možda još važnije, kao ogromna kompanija koja pravi električne automobile, planira putovanja u svemir, i izvodi prve probe vozova, koji treba da se kreću supersoničnim brzinama.
"I ti vozovi, sutra neće svraćati ni u Srbiju, ni u Hrvatsku, ni u Makednoji, Crnu Goru, Bosnu, Albaniju, ako im ne damo prostor za to, i ako provalije ostanu između nas" rekao je.
Nećemo provalije u odnosima sa velikim silama, poručio je Vučić i naglasio:
"Oni neka igraju svoje igre, mi prostora za igre nemamo. Nalazimo se, našom odlukom, na evropskom putu, jer želimo da pripadamo društvu uređenih zemalja, gradimo dobre odnose sa zapadnim svetom posle decenija problema, uključujući i dobre odnose sa SAD".
Kako je rekao istovremeno se ponosimo činjenicom da nam je Rusija ne samo tradicionalni prijatelj već i zemlja sa kojom jačamo bilateralne odnose i prema kojoj pokazujemo iskreno prijateljstvo i kada drugi u svijetu imaju drugačije stavove.
Otvorili smo za Srbiju i nove mogućnosti u stvaranju odličnih odnosa sa Kinom, ali i mnogim drugim zemljama svijeta koje smo u prethodnih tridesetak godina gotovo zaboravili.
"I ni to nije dovoljno, ako nas, zbog situacije u regionu, svi vozovi budu zaobilazili" upozorio je.
"Zaobići će nas, ako ne shvatimo da nam je istorija zajednička, u svojim posebnostima, i da svako veliko ime, poput Teslinog, mora samo da nam bude veza, da nas spaja, i pomogne nam da, ubrzano počnemo, na tim veličinama, koje su rođene u toj čudnoj mešavini, da gradimo, puteve i pruge, koje sve nas vode u budućnost" dodao je i poručio svima da ne brinu jer u toj budućnosti, niko od nas neće izgubiti na svom identitetu.

Predrasude putuju teškim i sporim putevima, pošto nigdje i ne žure, kazao je.
"Srbi kao narod, moraju da izaberu brzi kolosek. I mi u Srbiji i naš narod u Republici Srpskoj i u celom regionu" rekao je predsednik Srbije.
"Zato, i to još o nama treba da vam kažem, što smo zemlja, i narod, za koje je, neko vreme, vreme bilo zaustavljeno. Mi nikada, i nigde, nismo zakasnili. Nećemo ni u budućnost" rekao je Vučić.
"Srbija je danas vaša kuća i srdačno vas pozdravlja.Živela Srbija" završio je obraćanje predsjednik Srbije.
Ceremonija inauguracije

Ceremonija povodom inauguracije predsjednika Srbije Aleksandra Vučića počela je u 18 sati u Palati Srbija. Među brojnim domaćim i stranim zvaničnicima su i premijer Mađarske Viktor Orban, bivši njemački kancelar Gerhard Šreder, potpredsjednik vlade Ruske federacije Dmitri Rogozin, izaslanik predsjednika SAD Donalda Trampa Hojt Brajan Ji, zamjenica generalnog sekretara NATO-a Rouz Gotemeler, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednica Skupštine Srbije Maja Gojković, mandatarka za sastav vlade Ana Brnabić, šef diplomatije Ivica Dačić,
Tu su i predsjednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, predsjednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, patrijarh SPC Irinej, beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar...
Tu su i trojica bivših predsjednika Srbije - Tomislav Nikolić, Milan Milutinović i Zoran Lilić.
Pred zvaničnika, svečanosti prisustvuju i umjetnici i glumci, među kojima i holivudski glumac Ralf Fajns.
Novoizabrani prvi čovjek države od 18.30 prima visokopozicionirane zvanice, sa kojima se rukuje i prima čestitke.
Poslije toga bi trebalo da uslijedi kulturnoumetnički program, koji će zatvoriti "srpsko kolo".
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tu dužnost preuzeo je polaganjem zakletve 31. maja. Program za kako je najavljeno, više hiljada zvanica biće održan u svim dijelovima Palate Srbija.
Kako se predviđa u programu, Dječji hor će na samom početku izvesti Himnu Bože pravde, zatim slijedi govor Predsjednika, a potom i izvođenje pjesme "Ovo je Srbija".
Planirano je obraćanje predsednika Srbije.
Nastupiće ansambli Vrelo, KUD Kolo i Una saga serbica, nakon kojih će nastupiti trubači Dejana Petrovića.
Svečanost će biti upriličena u svim dijelovima Palate Srbija, a neposredno pred kraj predviđen je obilazak svih salona tog zdanja u kojima će tematski biti predstavljene ljepota i istorija određenih regija Srbije - Južne, Istočne, Centralne i Zapadne, zatim Vojvodine i KiM, kao i Raške oblasti i Beograda.
Posebno se izdvaja dio koji će biti namijenjen predstavljanju Inovacija i moderne tehnologije.
Zvanice će moći da se kreću po cijeloj zgradi, a svi dijelovi Palate su za tu priliku posebno prilagođeni.
Zbog dolaska velikog broja stranih zvaničnika ulice oko "Palate Srbija" su zatvorene glavne saobraćajnice, ali u gradu nema većih gužvi, javili su ranije reporteri B92.
U okviru programa ceremonije "Palata Srbija" je pretvorena u veliki muzej srpske istorije.
Tokom dana Vučić je obavio niz bilateralnih sastanaka, a najviše reakcija je izazvao susret sa hrvatskom koleginicom Kolindom Grabar-Kitarović.
Za razliku od nje, ceremoniji neće prisustvovati slovenački predsjednik Borut Pahor, koji se zbog obaveza vratio u Ljubljanu, ali će Vučiću čestitati uglavnom svi lideri zemalja iz regiona, uključujući i članovi Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, Mladen Ivanić i Dragan Čović, kao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.