Ex -Yu

Potvrđeno snažno opredjeljenje o ulasku u EU

Potvrđeno snažno opredjeljenje o ulasku u EU
Potvrđeno snažno opredjeljenje o ulasku u EU
Srna

KRANJ - Slovenački premijer Borut Pahor izjavio je po završetku regionalne konferencije o evropskoj budućnosti zapadnog Balkana na Brdu kod Kranja da je ovom konferencijom počeo "Brdo proces", kojim se žele otvoriti vrata i svima onima koji danas nisu došli.

On je rekao da se konferencije ne održavaju samo na nivou premijera, već i na nivou ministara, istakavši da će uskoro biti održana ministarska konferencija o saobraćaju, jer je, kako je naveo, ovo jedini prostor u Evropi na kojem ne teče neki veliki saobraćajni projekat koji bi mogla finansirati Evropska unija.

On je izrazio nadu da će i u budućnosti biti iskrenih razgovora.

"Da tako kažem, svi trebamo sve, ali smo onda došli do dijagnoze ključnog problema regije, odnosno svi trebaju priznati sve, jer se tu radi o temeljnom otvorenom pitanju. Ne govorim o tome što mora neka država napraviti, jer to bi bio veliki pritisak", rekao je Pahor novinarima.

On je rekao da je poenta konferencije to što su se predstavnici zemalja regije sastali.

"To je bila hrabra i korisna odluka koja je započela proces koji će pomoći ne samo vodjama u regiji, već i onima koji zastupaju interese ove regije, da pomognu ovoj regiji da bude stabilna i mirna, da riješi sva otvorena pitanja", dodao je Pahor.

Premijer Hrvatske Jadranka Kosor naglasila je da je konferencija održana u atmosferi dobrodošlice za sve, izrazivši nadu da će na sljedećoj konferenciji biti više ljudi.

"Nadam se da će dobra atmosfera u kojoj smo danas radili, prijedlozi koje smo ugradili u dokument, biti jedan novi most koji smo izgradili, doprinos onome što svi zajedno želimo. Čvrsta, istinska i stvarna podrška evroatlantskom putu jugoistočne Europe", rekla je Kosorova.

Ona je pozdravila učešće na konferenciji komesara za proširenje EU Štefana Filea, koji je istakao važnost odvajanja rješavanja bilateralnih problema od zajedničke evropske ideje.

"To je važno i za nas koji smo sjedili za okruglim stolom", istakla je Kosorova, dodavši da je na konferenciji bilo govora i o privrednim pitanjima i saradnji.

Regionalna konferencija o evropskoj budućnosti zapadnog Balkana na Brdu kod Kranja završena je sat vremena ranije od predvidjenog termina, nakon što je evropski komesar za širenje EU Štefan File napustio plenarno zasjedanje, a premijer Makedonije Nikola Gruevski, takođe, najavio svoj odlazak.

Organizatori konferencije, premijeri Slovenije i Hrvatske, Borut Pahor i Jadranka Kosor, odlučili su da prekinu sjednicu 45 minuta ranije i pozovu novinare koji prate ovaj skup, da bi im dali izjave za javnost.

Plenarnom zasjedanju prisustvovali su predstavnici BiH, Crne Gore, Makedonije, Albanije, Slovenije, Hrvatske, Kosova i šef Unmika Lamberto Zanijer.

Predsjednik Srbije Boris Tadić, kao ni većina pozvanih visokih zvaničnika EU nisu došli na konferenciju, koja je održana pod nazivom "Zajednički za EU: Doprinos zapadnog Balkana evropskoj budućnosti".

Zajednička deklaracija 

Učesnici samita na Brdu kod Kranja pozdravili su stupanje na snagu i primjenu Lisabonskog sporazuma kao inspiraciju i ohrabrenje za region i snažno potvrdili svoju opredjeljenost članstvu u EU.

Lideri zemalja zapadnog Balkana, koji su učestvovali na samitu, pozvali su EU da nastavi sa procesom proširenja i promovisanjem mehanizama regionalne saradnje u cilju daljeg jačanja procesa integracije regiona.

U zajedničkoj deklaraciji naglašava se potreba za nastavkom procesa vizne liberalizacije za cijeli region zapadnog Balkana na osnovu pojedničnih zasluga i mjerila čim Evropska komisija iznese svoje stavove i obaveza nastavka neophodnih reformi na polju pravosuđa i unutrašnjih poslova.

"Potvrđujemo snažno opredjeljenje ulasku u EU i odlučne napore da ispunimo uslove i zahtjeve sadržane u kriterijumima iz Kopenhagena i Procesu stabilizacije i pridruženja. Shvatamo da napredak na putu ka EU zavisi od pojedinačnih zasluga i sposobnosti da se ispune kriterijumi. U cilju pomirenja, prosperiteta, bezbjednosti, slobode medija, dobrobiti i vladavine zakona svih naših građana bez obzira na njihovo etničko porijekla nastavićemo sa implementacijom neophodnih reformi baziranim na evropskim standardima, principima i vrijednostima", navodi se u deklaraciji.

Učesnici konferencije ponovili su svoju opredjeljenost promociji dobrosusjedskih odnosa kroz stalan rad na projekttima od zajedničkog interesa i ulaganje napora u rješavanju otvorenih bilateralnih pitanja u evropskom duhu.

"Riješeni da se i dalje redovno sastajemo u sklopu Brdo procesa uzajamno ćemo pružati podršku i razmjenu iskustava stečenih tokom procesa integracije. Zalagaćemo se za jačanje regionalne saradnje kao puta ka stabilnosti, ekonomskom razvoju i pomirenju na političkom i praktičnom nivou i u tom cilju radićemo na koordinisanim regionalnim aktivnostima posebno u oblasti transporta i energetike i infrastrukture koje smatramo od izuzetne važnosti za budući razvoj regiona", navodi se u deklaraciji.

Lideri su pozdravili najavljeni skup na visokom nivou EU-zapadni Balkan u organizaciji španskog Predsjedništva EU.

"Radujemo se učešću na tom sastanku sa ciljem davanja novog impulsa ispunjenju evropske perspektive regiona, obnove naše zajedničke opredjeljenosti i ponavljanja našeg dubokog uvjerenja da budućnost zapadnog Balkana leži unutar EU", navodi se u deklaraciji.

Na samitu su učestvovali predstavnici BiH, Crne Gore, Makedonije, Albanije, Slovenije, Hrvatske, Kosova i šef Unmika Lamberto Zanijer.

Najčitanije