BEOGRAD - Priština više ne želi da čeka da se pregovori sa Beogradom otegnu u nedogled i angažovala je tim koji je sastavio finski diplomata Marti Ahtisari, koji pokušava u pregovore da uključi i Ameriku - saznaje "Sputnjik" u izvorima bliskim kosovskom pregovaračkom timu.
Prema istom izvoru, taj tim bi trebalo da pomogne Prištini da EU "pritisne" Beograd na brži tempo, koji bi doveo do sporazuma o normalizaciji odnosa.
Novac za angažovanje Ahtisarija prikupila je albanska dijaspora, dio je, tvrdi izvor blizak kosovskom pregovaračkom timu, dat iz džepa što kosovskih, što albanskih tajkuna, a u timu su i ljudi blisku NATO-u.
Isti izvor navodi da "Priština sada ima problem sa EU i pokušava da ga premosti tako što bi u pregovore sa Beogradom uključila i Ameriku, što predlaže Ahtisari, koji je već počeo da u ime Prištine, lobira u krugovima da Vašington pritisne Brisel da se pregovarački sto proširi".
"Za sada je sve ovo u `radu` ali se očekuje da će uspjeti. U tim su uključeni i Medlin Olbrajt u svojstvu savjetnika, ali i neki ljudi koji su bliski sa krugovima u NATO-u", rekao je sagovornik.
Marti Ahtisari je tokom bečkih pregovora bio glavni pregovarač između dvije strane, a pregovori koje je vodio okončani su takozvanim "Ahtisarijevim planom", koji je odbačen i u Srbiji i u UN, čiji je izaslanik bio.
Ahtisarijev dokument je i platforma na osnovu koje je Kosovo proglasilo nezavisnost, a sam finski diplomata je prije nekoliko nedjelja rekao da Kosovo treba da nastavi pregovore sa Beogradom.