Ex -Yu

Priština nespremna za dijalog

Priština nespremna za dijalog
Priština nespremna za dijalog
RTS

PRIŠTINA - Vršilac dužnosti predsjednika Kosova Jakup Krasnići izjavio je da političke stranke u Prištini, u ovom trenutku, nisu spremne za početak dijaloga sa Beogradom, zbog institucionalne krize na Kosovu i Metohiji.

Ne isključuje, međutim, mogućnost početka priprema za buduće razgovore.

Kosovske institucije nalaze se pred vanrednim izborima, pošto je za danas zakazana sjednica parlamenta, na kojoj će raspravljati o povjerenju Vladi Hašima Tačija. Ako inicijativa za izglasavanje nepovjerenja dobije podršku, vanredni parlamentarni izbori biće održani sredinom decembra.

Politički analitičar Nedžmedin Spahiju ocjenjuje da raspisivanjem vanrednih izbora Tači pokušava da pred početak dijaloga, sebi obezbijedi novi mandat uz pomoć Međunarodne zajednice. "Cijela ta politička igra u Prištini odvija se i zbog korišćenja pomoći međunarodnog faktora na Kosovu, koji je odlučujući za to ko će biti na vlasti na Kosovu. Mislim da neće doći do odlaganja pregovora, jer je u interesu regiona da pregovori počnu", rekao je Spahiju.

Početak razgovora je veoma bitan za Beograd i Prištinu, ali i za Brisel, koji ima važnu ulogu u tom procesu, smatra državni srbijanski sekretar za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović. Ističe da Beograd za pregovaračkim stolom želi da vidi legitimne predstavnike Prištine, one koji imaju najveću podršku albanskog naroda i one koji će snositi odgovornost. "Čini mi se da će ovo biti samo početak, protokolarno otvaranje, razgovor o temama koje nisu kontroverzne i one mogu biti prihvatljive za obe strane", rekao je on.

"Važno je stvoriti pozitivnu klimu u ovim pregovorima, koji će biti teški i koji će trajati mnogo godina", istakao je Ivanović.

Politički analitičari kažu da ne treba očekivati rezultate na početku dijaloga.

"Događaji u Prištini, moguće izglasavanje nepoverenja Vladi, dodatno komplikuju situaciju. Može se pretpostaviti da je Beogradu svejedno ko je za pregovaračkim stolom, ali sa druge strane, izgleda da albanskoj strani nije svejedno", rekao je analitičar Miloš Knežević. On je dodao da bi trebalo da se razgovori vode o ekspertskim pitanjima, odnosno pitanjima iz života.

Iz Evropske unije poručuju da dijalog Beograda i Prištine treba dobro da se pripremi i pokrene što prije, bez obzira na to da li će izbori na Kosovu biti održani u februaru ili krajem godine. Generalni sekretar UN-a Ban Ki Mun pozdravio je najave skorog početka dijaloga, smatrajući da će taj proces otvoriti novu fazu u odnosima dvije strane i pomoći učvršćivanje mira i stabilnosti u regionu.

Najčitanije