Ex -Yu

Protesti prerasli u rasnu mržnju

Protesti prerasli u rasnu mržnju
Protesti prerasli u rasnu mržnju
Beta

PANČEVO - Tužilaštvo u Pančevu podnijelo je zahtjev sudu za pokretanje istrage protiv petorice stanovnika Jabuke, koji se sumnjiče za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti s teškim posljedicama.

"Predrag Spasić, Marko Stefanovski, Dejan Lešnikovski, Vladimir Stanišić i Srđan Bubalo se terete da su od 10. do 14. juna zajedno sa većim brojem NN lica, na čijem se otkrivanju radi, izazivali nerede sa nacionalnom netrpeljivošću prema Romima", izjavila je tužiteljka Gordana Čolić.

Oni su sa još nekoliko stotina lica šetali ulicama sela u dijelu gdje žive Romi, uzvikivali pogrdne poruke i prijetnje i kamenovali njihove kuće, dodala je.

"Sve je rezultiralo ozbiljnim neredima u selu zbog čega su desetine policajaca morale da pružaju zaštitu Romima, a više romskih porodica je u strahu napustilo svoje kuće", navela je Čolićeva.

Tužilaštvo je predložilo da se osumnjičenima odredi pritvor do 30 dana kako ne bi uticali na svjedoke i ponovili isto krivično djelo.

"Nema apsolutno načina da bilo ko utiče na nas da radimo svoj posao i ne savetujem nikome da uzima pravdu u svoje ruke, jer će svako sledeći ko bude identifikovan da vrši ovakva krivična dela biti procesuiran", izjavila je ona.

Time je odgovorila na zahtjeve znatnog broja stanovnika Jabuke iznesene u ponedjeljak naveče na zboru u tom mjestu gradonačelnici Vesni Martinović da osumnjičeni budu pušteni kako bi se situacija u selu smirila.

U Jabuci su od ponedjeljka naveče jake policijske snage.

Najčitanije