Ex -Yu

Radnika zatrpala zemlja pred bratovim očima

Radnika zatrpala zemlja pred bratovim očima
Foto: Tanjug | Radnika zatrpala zemlja pred bratovim očima
Agencije

BEOGRAD Radnik Nebojša T. (56) iz Kraljeva poginuo je danas na licu mjesta u urušavanju potpornog zida na gradilištu u centru Beograda, koji je na tom mjestu radio zajedno sa bratom.

Na radnika se obrušio stari potporni zid dužine od oko 10 metara i visine dva metra, a zatim su na njega pali zemlja i šut. Nakon toga, obrušio se još jedan, manji zid.

Prema izjavama žene koja je sve posmatrala sa terase, sve to iz neposredne blizine posmatrao je rođeni brat nastradalog radnika, koji mu nikako nije mogao pomoći jer mu nije bilo spasa.

Na gradilištu između ulica Kneza Miloša i Sarajevske bila su tri radnika, jedan je poslat na gradilište na Dedinje, braća su ostala na tom gradilištu.

"Poginuli radnik stajao je pored zida, dok je njegov brat bio nekoliko metara dalje. Nebojša T. je rukama pokušao da zaustavi zid, ali su ga zemlja i šut zatrpali", ispričali su svjedoci za beogradske medije.

Poginuli radnik već devet godina radi na gradilištima u Beogradu. Ovo nije prva tragična smrt koja je zadesila ovu porodicu. Nebojša T. I njegov brat ostali su bez članova uže porodice.

Na mjesto nesreće izašli su Zoran Radojičić, gradonačelnik Beograda, i Goran Vesić, zamjenik gradonačelnika, koji su rekli da je gradilište bilo prijavljeno i da su imali sve potrebne dozvole.

Radojičić je rekao da su sve inspekcije na terenu i da očekuje da se razjasni situacija šta se tačno desilo.

Vesić je za danas najavio vanrednu inspekciju svih gradilišta u Beogradu kako bi se utvrdilo da li rade po svim standardima i zakonskim procedurama koje moraju da poštuju.

Kompanija "KMR Development" d.o.o., investitor urbanističkog projekta stambenoposlovnog centra, između ulica Kneza Miloša i Sarajevske, saopštila je da rade na utvrđivanju okolnosti pod kojima se dogodila ova nesreća zajedno s nadležnim organima.

Parcelu na mjestu stare američke ambasade su u septembru 2016. godine kupile izraelske firme "Yossi Avrahami" i "Almogim holdings", a rušenje je počelo sredinom prošle godine.

Najprije su srušeni objekti u Sarajevskoj ulici, a novi objekat iz Ulice kneza Miloša je, prema najavama, trebalo da ostane sačuvan, kako bi se zadržao "duh te ulice".

Investitori su na početku radova najavili izgradnju podzemnog parkinga za oko 500 vozila, 220 luksuznih stanova, mininaselje s nekoliko podzemnih vinarija, ali i restorana, mada nije bila isključena ni gradnja hotela. 

Radio na crno

Inspekcija je na terenu utvrdila da je N.T., koji je poginuo na gradilištu u centru Beograda, kada je na njega pao zid, bio angažovan bez ugovora o radu ili drugog odgovarajućeg ugovora.

Takođe je utvrđeno da poslodavac, firma "Anker bau" iz Boljevca, nije podnio prijavu za obavezno socijalno osiguranje.

Djelatnost te firme je čišćenje zgrada i opreme, a nju je izvođač radova "Energo Group" angažovao kao podizvođača.

Vezana vijest: Nakon urušavanja zida na gradilištu preminula jedna osoba

Najčitanije