Ex -Yu

SPO obilježio 12 godina od ubistva četvorice funkcionera

Srna

BEOGRAD - Parastosima na Topčiderskom groblju u Beogradu i u crkvi Svetog Luke na Košutnjaku obilježeno je 12 godina od pogibije četiri funkcionera Srpskog pokreta obnove (SPO) na Ibarskoj magistrali 3. oktobra 1999. godine.

Parastos je služen Veselinu Boškoviću, Draganu Vušuroviću, Zvonku Osmajliću i Vučku Rakočeviću.

Lider SPO-a Vuk Drašković, koji je jedini preživio atentat, rekao je da ni 12 godina od zločina na Ibarskoj magistrali pravdi nisu privedeni mnogi koji su učestovali "u eskadronu za likvidaciju u službi tadašnjeg terorističkog režima".

Pomenu su prisustvovali članovi porodica poginulih, funcioneri SPO-a, Danica Drašković i ministar vjera i dijaspore Srđan Srećković.

Presudu za zločin na Ibarskoj magistrali izrekao je Vrhovni sud Srbije, poslije tri suđenja u prvom stepenu.

Poslije deset godina suđenja za taj zločin, na maksimalne kazne od 40 godina zatvora osuđeni su tadašnji komandant JSO Milorad Ulemek Legija, bivši šef Državne bezbjednosti Radomir Marković i narednik JSO Nenad Ilić koji je, vozeći kamion, iscenirao saobraćajnu nesreću.

Pripadnik rasformiranog JSO-a Nenad Bujošević osuđen je na 35 godina zatvora, a Duško Maričić i Leonid Milivojević na po 30 godina zatvora.

Bivši direktor savezne uprave carina Mihalj Kertes osuđen je na godinu i po dana zatvora za pomaganje počiniocu poslije izvršenog krivičnog djela.

Bivši načelnik Beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i bivši šef beogradske policije Branko Đurić oslobođeni su optužbe da su pomagali u ubistvu zbog nedostatka dokaza, čime je potvrđena prvostepena presuda.

Najčitanije