Ex -Yu

Sanader: Odluka da se povučem bila je greška

Sanader: Odluka da se povučem bila je greška
Sanader: Odluka da se povučem bila je greška
Agencije

ZAGREB - Bivši premijer Hrvatske i počasni predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Ivo Sanader izjavio je juče da je pogriješio kada se povukao iz aktivne politike, najavivši da od "danas potpuno aktivira svoju ulogu počasnog predsjednika HDZ-a".

On je na vanrednoj konferenciji za novinare u sjedištu HDZ-a rekao da je nezadovoljan vođenjem stranke, jer HDZ ima najlošiji rezultat na nacionalnom nivou od 1989. godine. Komentarišući treće mjesto predsjedničkog kandidata HDZ-a Andrije Hebranga u prvom krugu izbora za predsjednika Hrvatske, Sanader je rekao da odgovornost nije samo na kandidatu, već da je to "slika nesnalaženja u vođenju stranke".

"To je i dio moje odgovornosti, pa ću se od danas potpuno aktivirati. HDZ nije stranka od 12 odsto, nego pobjednička stranka", kazao je Sanader.

On je od Predsjedništva HDZ-a tražio da u drugom krugu predsjedničkih izbora, zakazanih za 10. januara, podrži jednog od dva preostala kandidata.

Bivši hrvatski premijer je rekao da rok za odmrzavanja njegovog poslaničkog mandata ističe 15. januara, dodavši "da je nakon toga sve moguće". Sanader je pohvalio rad premijerke Jadranke Kosor, izrazivši punu podršku. On je, međutim, izrazio nezadovoljstvo nedovoljno čestim sastancima središnjih tijela HDZ-a, koja stranku vode između dva sabora, a u kojima i sam ima pravo glasa. Bivši premijer se ogradio od afere "bankomat" i sumnjivih poslova Hrvatske poštanske banke, navodeći da nema nikakve veze ni s prodajom Hipo banke. Pojedini hrvatski mediji spekulišu da je riječ o otvorenom sukobu s premijerkom i predsjednicom HDZ-a Jadrankom Kosor, kojoj je prepustio te funkcije kada se u ljeto prošle, 2009. godine, iznenada i bez objašnjenja, povukao iz aktivne politike.

Uz Sanadera su bili saborski poslanici HDZ-a. Predsjednik Sabora Luka Bebić je na pitanje da li će Sanader ovim potezom oslabiti poziciju Kosorove, odgovorio protivpitanjem: "A, da li je bolje da slabimo stranku?"

"Bezuvjetno podržavam Jadranku Kosor jer je preuzela kormilo stranke i države kad su kola krenula oštro nizbrdo, a Sanader je kukavički iskočio iz kola i nema pravo kritizirati onoga tko je hrabro uskočio rješavati probleme. Kritizirati ju mogu samo oni koji su u tom najtežem trenutku bili uz nju", reagovao je Andrija Hebrang, koji je opovrgao da je njegov rezultat na izborima najgori u istoriji HDZ-a. "Ovo nije najgori nego najbolji rezultat, jer kad se zbroje glasovi koje sam osvojio s glasovima još dvojice bivših HDZ-ovih ministara vidi se da je to najbolji rezultat. Pravo je pitanje, međutim, tko je Vidoševića i Primorca natjerao da se natječu između sebe i protiv vlastite stranke", poručio je Hebrang.

I koalicioni partneri Vlade Milorad Pupovac i Darinko Kosor i najžešća opozicionarka Vesna Pusić saglasni su kako je došao trenutak obračuna demokratske Hrvatske i nedemokratskih snaga predvođenih Sanaderom, te da sada svi moraju stati uz premijerku Jadranku Kosor, jer Sanaderov potez destabilizuje ne samo HDZ, već i Vladu i cijelu Hrvatsku.

Jadranka Kosor juče nije htjela da komentariše najavu svog prethodnika da se vraća u politiku, kao ni ocjenu da loše vodi stranku. Neslužbeno se saznaje da će danas popodne vanredno okupiti koalicione partnere. Iz izvora bliskih premijerki, saznaje se i da je znala da će Sanader nešto slično preduzeti i da joj to ne smeta toliko koliko je razočarana činjenicom da ga je podržalo 10 poslanika na čelu s predsjednikom Sabora Lukom Bebićem.

Posljednjih mjeseci nezvanično je najavljivan Sanaderov povratak u politiku, a mediji su pisali da Sanader želi da se vrati u politiku kako bi se zaštitio od eventualnog krivičnog gonjenja zbog brojnih afera s kojima ga u povezuju.

Na silu, navodno, ušao u HDZ

Prema pisanju nekih medija, Sanader nije obavijestio nikoga u vrhu stranke o konferenciji za novinare. Sa ličnim čuvarima je, navodno na silu, ušao u centralu HDZ-a izguravši portira. U vrhu stranke to su doživjeli kao pokušaj puča.

Mesić će raspisati izbore bude li Vlada nestabilna

Iz Kancelarije predsjednika Hrvatske Stjepana Mesića rekli su kako je Sanaderov povratak stvar stranke. "Predsjednik se ne miješa u rad nijedne stranke, pa tako ni HDZ-a", poručili su iz Kancelarije i dodali da će on reagovati bude li ugrožena stabilnost Vlade. Dodaju da predsjednik prema ustavnim ovlaštenjima ima pravo da raspiše prijevremene izbore u slučaju da Vlada nije stabilna, odnosno da premijerka izgubi potrebnu podršku u Saboru.

Najčitanije