Ex -Yu

Sanader u istražnim spisima oko "Fimi medije"

Sanader u istražnim spisima oko "Fimi medije"
Sanader u istražnim spisima oko "Fimi medije"
Agencije

ZAGREB - Ivo Sanader se pominje u spisima i opisima djela koja se stavljaju na teret Mladenu Barišiću, bivšem blagajniku HDZ-a i ostalim osumnjičenim u slučaju "Fimi medije", javljaju hrvatski mediji.

Hrvatski ministar unutrašnjih poslova Tomislav Karamarko izjavio je da ne može govoriti o tome da li je Sanader predmet istrage, i da ne može potvrditi da li je dobio status osumnjičenog.

USKOK je proteklih dana ispitao većinu direktora i ministara koji su poslovali sa preduzećem "Fimi medija", a mediji, pozivajući se na pouzdane izvore, navode da je većina njih dobila amenstiju, što znači da su progovorili, te da  protiv njih, s obzirom na to da će svjedočiti, neće biti pokrenut  postupak.

Iz USKOK-a su potvrdili da su ispitali bivšeg ministra unutarnjih poslova Ivicu Kirina u vezi s poslovima MUP-a i "Fimi medije", ali nisu potvrdili, niti demanovali  tvrdnje medija da je Kirin ispitan kao osumnjičeni, te da je istražiocima rekao da je postupao po nalogu bivšeg HDZ-ovog blagajnika Barišića, koji se pozivao na Sanaderov autoritet.

Prema nezvaničnim informacijama, Kirin je istražiocima rekao da mu je Barišić naložio da sklopi poslove sa firmom "Fimi medija", vrijedne više od 15 miliona kuna /oko 2,05 miliona evra/.

Ante Madunić, advokat Barišića, rekao je da je u toku priprema odbrane.

"Proteklih dana intenzivno smo se spremali za iznošenje odbrane i mislim da ćemo sutra moći prijaviti USKOK-u da smo spremni iznijeti odbranu, odgovoriti na svako pitanje i možda na taj način krenuti aktivno", izjavio je Barišićev advokat.

Slučaj "Fimi medije" USKOK istražuje nekoliko mjeseci. Zbog sumnje u nezakonito poslovanje te firme, u istražnom zatvoru od sredine avgusta su vlasnica Nevenka Jurak i njena saradnica, a od prošle sedmice i Mladen Barišić, kojeg Uskok tereti da je iz državnih firmi i ministarstava u korist "Fimi medije" svoje prijateljice Nevenke Jurak "izvukao" oko 40 miliona kuna /oko 5,5 miliona evra/.

Najčitanije