BEOGRAD - Sedamnaesta godišnjica otmice 19 državljana Srbije na željezničkoj stanici Štrpci, koji su kasnije likvidirani nedaleko od Višegrada, obilježena je juče.
Tim povodom "Inicijativa mladih za ljudska prava" i aktivistički pokret "Moja inicijativa" organizovali su uličnu akciju kod fontane na platou ispred Filozofskog fakulteta i Instituta "Servantes", a pridružile su im se i predstavnice nevladine organizacije "Žene u crnom".
Iz voza br. 671 na relaciji Beograd -Bar, 27. februara 1993. godine grupa vojnika iz RS, koju je predvodio haški optuženik Milan Lukić, otela je 18 Bošnjaka i jednog Hrvata.
Putnici iz voza su vezani žicom, ubačeni u kamion, odvezeni u pravcu Višegrada i likvidirani u garaži jedne od spaljenih seoskih kuća, nedaleko od obale Drine.
Zbog učesća u tom zločinu, Viši sud u Bijelom Polju je 9. septembra 2002. godine osudio Nebojšu Ranisavljevića na 15 godina zatvora, a Vrhovni sud Crne Gore je dvije godine kasnije presudu potvrdio.
Bošnjačko nacionalno vijeće juče je ponovo pozvalo nadležne državne organe da u potpunosti procesuiraju taj zločin i utvrde odgovornost svih koji su u njemu učestvovali.