BEOGRAD, ZAGREB - Odbjegli član "zemunskog klana" Miloš Simović, kojeg je rano juče prilikom ilegalnog prelaska iz Hrvatske u Srbiju uhapsila srpska pogranična policija, priznao je da je pucao u Zagrebu na još jednog "zemunca" - Sretka Kalinića zvanog Zver.
"Službenici Granične policije Morović uhapsili su Simovića pri pokušaju ilegalnog prelaska granice kod graničnog prelaza Batrovci", potvrdio je MUP Srbije. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić precizirao je da je policija uhapsila Simovića oko 2.20, 200 metara od graničnog prelaza Batrovci - Bajakovo.
Simović je sarađivao s policijom i nije pružao otpor, niti je bio naoružan. Navodno je rekao da je planirao da ode u Beograd, a potom da se preda.
Prema istom nezvaničnom izvoru, Simović, koji je u Srbiji osuđen za učešće u ubistvu premijera Zorana Đinđića, izgledao je isto kao na slikama koje su objavljene u hrvatskim medijima, odnosno sa rajfom na kosi i tipičnim svjetlijim pramenom. Bio je vidno iscrpljen i odjeven u šorts i majicu.
Kod sebe nije imao lična dokumenta, a predstavio se kao Miloš Simović.
Prema, takođe, nezvaničnim informacijama, prilikom hapšenja nije bio agresivan, niti naoružan, a kod sebe je imao mali ranac, laptop računar i bežični modem. On je i potvrdio da je pucao na Kalinića i da ga je namjerno ranio kako bi morao da odleži kaznu za koju je osuđen.
"Uhapšeni je bio bez dokumenata i doveden je u Policijsku upravu Beograd kako bi se utvrdio njegov identitet", rekao je Dačić. "Podaci o identitetu utvrđeni su na osnovu izjave Simovića, koji kod sebe nije posjedovao dokumenta na osnovu kojih bi se potvrdio identitet", saopštio je MUP.
I portparol MUP-a Hrvatske Krunoslav Borovec potvrdio je hapšenje Simovića. Borovec je na konferenciji za medije potvrdio i da je Hrvatska primila od Interpola zahtjev za hapšenje i izručenje Sretka Kalinića, koji je proslijeđen Ministarstvu pravde. Sretko Kalinić, s obzirom na to da ima i hrvatsko državljanstvo, zasad ne može biti izručen Srbiji. Čuvaju ga policajci u bolnici "Sestara milosrdnica" i izvan je životne opasnosti. "Zdravstveno stanje Kalinića je stabilno, iako je prilikom napada dobio povrede opasne po život, a u bolnici ga čuvaju jake policijske snage", rekao je Borovec i dodao da, iako osuđen u Srbiji, Kalinić u Hrvatskoj nije službeno uhapšen. Njega je Simović sa dva hica ranio u utorak kod zagrebačkog jezera Rakitje.
"Nakon iskaza kojeg će Simović dati srpskoj policiji, u Hrvatskoj će biti podignuta optužnica za pokušaj ubistva Sretka Kalinića", rekao je Borovec. Ističući da su Simović i Kalinić u bjekstvu nakon atentata na premijera Srbije Zorana Đinđića proveli sedam godina, Borovec je rekao da policija još utvrđuje koliko su se zadržali u Zagrebu. Na pitanje kako je moguće da dva okorjela srbijanska kriminalca godinama neometano žive u Hrvatskoj Borovec je kazao da su to tek novinarske pretpostavke. Obojica su, naime, bili prisiljeni u bitnome da promijene izgled, pribavili su nekoliko lažnih pasoša, a stan u Laništu koji su koristili unajmili su pod lažnim identitetom, rekao je Borovec, ustvrdivši kako to sigurno nije bio "normalan život". Dodao je da postoje saznanja da su se kretali i drugim državama.
Borovec nije želio da otkrije na čija imena su dvojica pripadnika "zemunskog klana" imala lažne pasoše, ističući tek da je riječ o klasičnoj krađi identiteta, odnosno da osobe na čije ime glase nisu bile povezane s kriminalom. Nije želio da otkrije ni gdje su pasoši izdati. Mediji, pak, nagađaju da su izdati u hrvatskom konzulatu u Tuzli i u PU sisačko-moslavačkoj. Prema pisanju medija, kod Kalinića su pronašli dva hrvatska pasoša na ime Drago Cesar i Milivoj Mandić. Navodno je ime Drago Cesar koristio u Hrvatskoj i Sloveniji, a Milivoj Mandić u Bosni, Srbiji i Crnoj Gori. Oba pasoša na originalnim obrascima izdali su mu u hrvatskom konzulatu u Tuzli.
"Sigurno se zna da je izvor finansiranja Kalinića i Simovića bio u Srbiji", rekao je Borovec i dodao da treba ustanoviti da li su oni imali pomagače u Zagrebu. Analizom tragova u stanu na Laništu biće poznato ko je sve bio u tom stanu i da li su oni povezani s ubistvom Cvetka Simića, čije je raskomadano tijelo nađeno početkom marta na zagrebačkom jezeru Jarun.
Miloš Simović je, kao i Kalinić, jedan od zavjerenika u atentatu na premijera Srbije Zorana Đinđića. Obojica su bili pripadnici "zemunskog klana".
Simović i Kalinić osuđeni su u odsustvu na po 30 godina zatvora, za ubistvo premijera Đinđića. Osim za to ubistvo, osuđeni su i na po 40 godina zatvora, u procesu protiv "zemunskog klana" i to zbog učešća u 19 ubistava, tri otmice i dva slučaja terorizma. S obzirom na to da je pravosnažno osuđen zbog učešća u ubistvu premijera i zločina koje je počinio kao član "zemunskog klana", u Srbiji ga je dočekalo automatsko upućivanje na izdržavanje zatvorske kazne.
Pravnici, međutim, kažu da Simović može da podnese zahtjev za ponavljanje sudskih procesa, jer mu je suđeno u odsustvu.
Stariji brat Miloša Simovića, Aleksandar Simović (34), koji je, takođe, osuđen za ubistvo premijera Đinđića i mnoga druga teška krivična djela, uhapšen je u Beogradu, krajem 2006 godine.
Kriminalna biografija braće Simovića
Miloš Simović bio je jedan od najopasnijih pripadnika te kriminalne grupe i desna ruka vođa klana Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma. Istragom je utvrđeno da se na dan atentata na Đinđića nalazio kod ortopedske bolnice "Rudo", u blizini Mostarske petlje, odakle je ostalim pripadnicima klana javio kada je kolona vozila s premijerom krenula prema zgradi Vlade. Prilikom neuspjelog atentata kod hale "Limes", 21. februara 2003. godine, Simović je čekao u kolima s automatskim oružjem, pošto je plan bio da Dejan Milenković Bagzi zaustavi kolonu vozila s premijerom, dok bi onda ostali članovi klana pucali u ta vozila. Braća Aleksandar i Miloš Simović, do presude za kidnapovanje biznismena Miroslava Miškovića, bili su neosuđivani, mada su do tada imali čak 67 krivičnih prijava.
Zbog otmice Miškovića, 2003. godine, Aleksandar je dobio 12 godina zatvora, dok je Miloš Simović osuđen na desetogodišnju zatvorsku kaznu. Za isto krivično djelo, osuđen je i "zemunac" Vladimir Milisavljević Budala. Osim suđenja za ubistvo premijera Đinđića, braći Simović je, u odsustvu, suđeno za mnoga teška krivična djela, među kojima i bombaški napadi na prostorije lista "Dan" i auto-servis "Aca", čiji vlasnik je bio blizak prijatelj zaštićenog svjedoka Ljubiše Buhe Čumeta.
Milić: Moguća nova saznanja o ubistvu Đinđića
Bivši zamjenik ministra unutrašnjih poslova Srbije u vrijeme policijske akcije "Sablja" Nenad Milić ocijenio je da od toga koliko su Sretko Kalinić i Miloš Simović raspoloženi da govore zavisi da li će biti saznato nešto što se ne zna u vezi s atentatom na Zorana Đinđića.
Velike su šanse da i preostala trojica odbjeglih članova "zemunskog klana" budu uhapšena, jer su vjerovatno u nekakvom kontaktu i oni će biti pronađeni prije ili kasnije, ocijenio je Milić.
I Kalinić priznao ubistva
Sretko Kalinić, po lažnim ispravama u Hrvatskoj Lazar Kostić (34), priznao je po ranjavanju i hapšenju u Zagrebu ubistva braće Šljukić iz 2002.
Hrvatskim isljednicima Kalinić je rekao i da je Aleksandar Simović, brat Miloša Simovića, koji ga je u utorak ranio, brutalno mučio i ubio bivšeg policajca Zorana Vukojevića 2006, piše hrvatska štampa.
Kao razlog obračuna sa Simovićem na zagrebačkom jezeru, poslije kojeg je uhapšen, Kalinić je naveo "lične razloge". Kalinić i Simović živjeli su u stanovima u zgradi na adresi Lanište 5d, a stanove je u istoj zgradi koristio i Mario Sova, nedavno osuđen zbog ubistva Roberta Marana.
U Tuzli bez komentara
U hrvatskom konzulatu u Tuzli "Nezavisnim" su rekli da ne mogu davati nikakve informacije o putovnicama pronađenim kod Sretka Kalinića, jer je generalni konzul Josip Juras na godišnjem.
Juras, kojeg su "Nezavisne" kontaktirale putem mobilnog telefona, rekao je da je pitanje o Kalinićevim putovnicama pitanje za MUP Hvatske i za Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske.
"Žao mi je, ništa ne mogu komentirati", istakao je Juras.