Ex -Yu

Skupljeni potpisi za ukidanje ćirilice

Tanjug

ZAGREB - Preko 7.000 građana Vukovara dalo je svoj potpis na inicijativu desničarske Hrvatske stranke prava (HSP) za raspisivanje referenduma o ukidanju ćirilice i srpskog pisma u službenoj upotrebi u tom gradu.

Kako tumači potpredsjednik gradskog HSP-a Petar Macut, ta cifra je po gradskom statutu i više nego dovoljan broj potpisa da se pred gradskim vijećem Vukovara pokrene referendum o pitanju službene upotrebe srpskog jezika i ćiriličnog pisma.

Najava referenduma izazvala je zgražanje među Srbima, ali i upozorenje da je statut prilagođen ustavnom zakonu o manjinama, koji se može mijenjati na nivou cijele zemlje, a ne samo u Vukovaru.

Samostalna demokratska srpska stranka ranije je tražila da srpski vijećnici dobijaju materijale na ćirilici, a da bi se pitanje pune zakonske upotrebe srpskog i ćirilice, uključujući i nazive ulica i table na ustanovama, razmotrilo nakon popisa stanovništva 2011. godine.

Za pokretanje referendumske procedure treba prikupiti najmanje 20 odsto potpisa ukupnog biračkog tijela, odnosno 6.600 potpisa, ali su pravaši tu brojku premašili.

Predsednik stranke Danijel Srb od gradskog vijeća Vukovara očekuje hitno ukidanje spornog člana statuta, tvrdeći da će vijeće pasti ako ne ukine sporni član, pa bi vanredni izbori bili jedini mogući izlaz.

Gradsko vijeće Vukovara sutra na dnevnom redu, na predlog HSP-a, ima izmene statuta u dijelu koji se odnosi na upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma.

Najčitanije