ŽAČ - Albanci u selu Žač ponovo su tokom noći kamenovali jedan kamp sa srpskim povratnicima u tom selu, iako je Vlada Kosova obećala da će štititi povratnike, pa su četiri Srbina napustila kamp i otišla za centralnu Srbiju.
Napade na Srbe u Žaču dan ranije osudila je i Vlada Kosova, a njeni predstavnici obećali su da će kamp neprestano čuvati policija Kosova.
Međutim, tokom noći jedan od dva kampa sa povratnicima ponovo je napadnut kamenjem. Albanci iz Žača nekoliko puta su bacali kamenje na povratničke šatore tvrdeći da među Srbima koji su se vratili ima i odgovornih za zločine nad albanskim civilima 1999. godine. Srbi negiraju te tvrdnje i traže da policija saopšti da li među povratnicima ima osumnjičenih za zločine.
Jedan od Srba povratnika u Žač, Dragoljub Jevtić rekao je juče da su njihovi šatori napadnuti kasno u srijedu naveče. Prema njegovim riječima, oko šatora s povratnicima prethodno su patrolirali vojnici KFOR-a i policajci, a napad je uslijedio kada su oni otišli malo dalje od prvog kampa sa povratnicima. Odmah nakon napada Srbi su počeli da dozivaju policiju, a policajci su se pojavili poslije desetak minuta.
Bez obzira na to, četvoro Srba, među kojima i Jevtić, juče ujutro je napustilo kamp i krenulo za Srbiju. Jevtić je kazao da je na autobus u kojem su bili, na prostoru između dva povratnička kampa, ponovo bačen kamen, da su u blizini bila policijska kola, ali da su im policajci kazali da nisu vidjeli napad.
Prema njegovim riječima, povratnici su razočarani jer su im juče predstavnici Vlade Kosova obećali zaštitu, a od tada su dva puta napadnuti kamenjem.
Jevtić je dodao da su ipak spremni da se vrate u Žač, ako njihov kamp bude premješten i ako im kosovske vlasti zaista obezbijede zaštitu.
Ministar za povratak u Vladi Kosova Saša Rašić rekao je da je obaviješten o novom napadu na kamp povratnika.
Rašić je kazao da su juče ujutro predstavnici kosovske vlade otišli u opštinu Istok da razgovaraju s tamošnjom albanskom zajednicom.
Ministar je dodao da je na sjednici Vlade Kosova govorio o problemu u Žaču i da Vlada i dalje podržava povratnike i da "stoji na stanovištu da će ih štititi 24 sata dnevno".