ZAGREB - Zajedničko veće opština (ZVO), udruženje opština u istočnoj Slavoniji i Baranji sa srpskim stanovništvom, traži da se na ulazima u sedam sela u Vukovarsko-sremskoj i Osječko-baranjskoj županiji postave ploče s natpisima mesta na latinici i ćirilici, kao što to predviđa ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina i zakon o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina.
U tekstu inicijative, koji je objavljen na internet stranicama, ističe se da pripadnici drugih nacionalnih zajednica - Italijani, Mađari i Česi, već duži niz godina koriste to pravo.
"Shodno pozitivnoj zakonskoj praksi koja je na snazi u Hrvatskoj, želja nam je da ponovo pokrenemo inicijativu da se takva zakonska rešenja primene i u slučaju srpske zajednice", ističe ZVO.
Zakonska akta predviđaju da pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo da ističu znakove s dvojezičnim natpisima mesta na ulazima i izlazima u naseljena mesta u kojima čine najmanje jednu trećinu stanovništva.
U mestima Borovo, Negoslavci, Trpinja i Markušica blizu Vukovara i Erdut, Jagodnjak i Šodolovci blizu Osijeka Srbi čine većinu stanovništva i u njima je na vlasti Samostalna demokratska srpska stranka.
Inicijativa je prosleđena Ministarstvu mora, saobraćaja i infrastrukture, a zatraženo je i mišljenje Ministarstva uprave.
ZVO je osnovano 1998. godine, posle procesa mirne reintegracije istočne Hrvatske, s ciljem zaštite ljudskih, građanskih i etničkih prava i kulturne i prosvetne autonomije Srba na području dve najistočnije hrvatske županije.