BRISEL - Finska kao predsjedavjauća članica EU planira da do kraja godine organzije Međuvladinu konferenciju EU-Srbija na kojoj bi bila otvorena nova poglavlja u pristupnim pregovorima, rečeno je Tanjugu u Briselu.
Do kraja šestomjesečenog predsjedavanja Finske EU ostalo je još tri mjeseca.
Diplomatski izvori iz Finske napominju da je plan Helsinkija prilikom preuzimanja predsjedavanja u julu ove godine bio da se nastavi sa procesom približavanja Srbije Evropskoj uniji i da se u okviru šest mjeseci organizuje Međuvladina konferencija i otvore nova poglavlja sa Srbijom.
U ovom trenutku spekuliše se o otvarnju dva poglavlja, saznaje Tanjug u Briselu.
"U rukama Srbije i zemlja članica EU je realizacija ovog plana", napominju u Briselu.
Srbija je krajem juna ove godine, tokom predsjedavanja Rumunije, otvorila Poglavlje 9 u pristupnim pregovorima sa EU.
Od ukupno 35 poglavlja Srbija je od početka pristupnih pregovora 2014. godine otvorila 17 poglavlja, od kojih su 2 privremeno zatvorena.