BEOGRAD - Ministar inostranih poslova Njemačke Frank-Valter Štajnmajer izjavio je danas u Berlinu da se otpočinjanjem pregovora o članstvu u EU "Srbija vraća kući".
"Srbija se vraća kući, a njena kuća je u srcu Evrope", rekao je Štajnmajer koji je sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem otvorio panel diskusiju "Novi početak prema Briselu - Srbija na putu ka EU".
Istakavši da je Srbija mnogo postigla u posljednje dvije godine, od pregovora sa Prištinom, poboljšanja odnosa sa susjedima, do ekonomskih i drugih reformi, Štajnmajer je naglasio da Berlin zna da put u EU nije jednostavan, ali da će Beograd imati podršku na tom putu, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Na panel diskusiji, kojoj prisustvuje i Ružica Đinđić, supruga Zorana Đinđića, o sveobuhvatnim strukturnim reformama u Srbiji govorili su ministar državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički i ministar privrede Srbije Dušan Vujović.
Skup je organizovao Forum Srbija-NJemačka i njemački Savjet za spoljnu politiku, a u radu skupa učestvuje i Bodo Hombah, nekadašnji šef biroa njemačkog kancelara.
U prostorijama Njemačkog savjeta za spoljnu politiku posjetioci skupa u Berlinu postavljena je izložba o njemačko-srpskoj saradnji, koju je podržalo njemačko Ministarstvo za ekonomski razvoj i saradnju, a realizovalo Njemačko društvo za međunarodnu saradnju /GIZ/.
Zdanje u kome se održavaju skup i izložba bilo je do Drugog svjetskog rata diplomatsko predstavništvo Kraljevine Jugoslavije, a posljednji diplomatski predstavnik koji je tu boravio bio je nobelovac Ivo Andrić.
Vučić i Štajnmajer posjetili su sobu u kojoj je Andrić radio tokom boravka u Berlinu, navodi se u saopštenju.