HAG - Haški tribunal nije odobrio puštanje na privremenu slobodu u Srbiju tokom vaskršnjih praznika bivšem načelniku Službe državne bezbednosti Srbije Jovici Stanišiću, kao ni bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilu Perišiću, objavljeno je u četvrtak u Hagu.
Stanišić je podnio hitan zahtjev za privremeno oslobađanje, a u redovnim izvještajima ljekara o njegovom zdravstvenom stanju posljednjih sedmica je napominjano da se optuženom zdravlje popravilo s nadom da će mu do donošenja odluke o nastavku suđenja biti odobren boravak u Srbiji kako bi mogao biti podvrgnut i medicinskom tretmanu na Vojno-medicinskoj akademiji, javio je dopisnik Srne iz Haga.
Sudsko vijeće u odluci navodi da uvažava garancije Vlade Srbije i da je uvjereno da Stanišić ne bi predstavljao opasnost za svjedoke, žrtve ili druge osobe, kao i da ne sumnja da bi on pokušao da pobjegne. Vijeće je, međutim, zabrinuto, da bi fizičko zdravstveno stanje optuženog moglo bilo pogoršano tokom njegovog boravka u Beogradu i da on zbog toga ne bi mogao da se vrati u pritvorsku jedinicu na nastavak suđenja.
"Vijeće je zabrinuto jer se, iako izvještaji o psihičkom stanju ukazuju da mu se stanje popravilo, optuženi žali na trombozu i kamen u bubregu, osim hroničnih tegoba od kojih inače pati. Vijeće zato smatra da je Stanišićevo zdravstveno stanje pod stalnom prijetnjom pogoršanja. Čak i ako u Beogradu bude ima tretman kao u Hagu, pogoršanje stanja moglo bi da utiče na njegov povratak u Hag'', navodi se u odluci.
U Perišićevom slučaju sudsko vijeće je konstatovalo da optuženi ispunjava sve uslove da bude privremeno pušten kao i u prethodnih nekoliko navrata, ali da ''odbrana nije pokazala dovoljno ubjedljivo humanitarno opravdanje'' da pozitivno odgovore na molbu u ovoj fazi postupka, kada je tužilaštvo okončalo svoj dokazni postupak.