Ex -Yu

Svjedočio preživjeli sa minskog polja

Beta

BEOGRAD - Na suđenju za ratni zločin u selu Lovas u Hrvatskoj 1991. u ponedjeljak je putem video-linka iz Županijskog suda u Vukovaru svjedočio Vlatko Palijan, jedan od preživjelih Hrvata koji su odvedeni na minsko polje.

Pred Vijećem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu sudi se četrnaestorici optuženih za mučenje, zarobljavanje i ubistvo oko 70 civila u tom hrvatskom selu. Prema Palijanovim riječima, Lovas su poslije minobacačkog napada zauzeli pripadnici paravojne formacije "Dušan Silni", koji su upadali u kuće, ubijali, zarobljavali i odvodili civile u seosku zadrugu. Hrvati su morali da nose bijele trake na rukama i za kretanje po selu morali su da imaju propusnice. "Obaviješteni smo 17. oktobra da moramo biti pred zadrugom, svi mještani od 18 do 65 godina", naveo je svjedok, dodajući da su po okupljanju zatvoreni i cijele noći zadržani u prostorima zadruge. Vojnici su imali mitraljeze i bombe i govorili su im da ne pokušavaju da bježe jer će sve to potrošiti na njih. "Ujutru oko sedam sati došli su sa dva-tri spiska, prozivali su nas i tukli, a Petronije (Stevanović, jedan od optuženih pripadnika jedinice 'Dušan Silni') je ubadao nožem", kazao je Palijan. Kasnije je došao prvooptuženi Ljuban Devetak i rekao zarobljenima da će ići da beru grožđe. Postrojeni su u dvije kolone, došli do vinograda, pa nastavili do polja sa djetelinom koje je bilo minirano. "Tjerali su nas da se uhvatimo za ruke i idemo po djetelini. Jedan se bacio na minu koja je potom eksplodirala, a oni su počeli da pucaju po nama", posvjedočio je Palijan. Neki kapetan koji je naišao pitao je vojnike šta rade, a oni su odgovorili da čiste mine koje su ustaše postavile.

Najčitanije