Ex -Yu

Trgovinski sporazum i zvanično od 1. februara

Beta

BEOGRAD - Prelazni trgovinski sporazum Evropske unije sa Srbijom zvanično će stupiti na snagu u ponedjeljak, 1. februara, najavio je juče šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer.

On je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da je ekonomski značaj pune primjene Prelaznog sporazuma taj što će Srbija biti privlačnija za strane investitore, dok je politički značaj u tome što će praćenje napretka biti važna stavka kada Evropska komisija bude razmatrala kandidaturu Srbije za članstvo u EU. "Primjena Prelaznog sporazuma popločava put Srbije ka pristupanju Evopskoj uniji", istakao je Dežer. Prvi sastanak Komiteta EU i Vlade Srbije za praćenje primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma, naveo je, trebalo bi da bude održan između 10. i 15. marta. Prema riječima Dežera, primjena Prelaznog sporazuma doprinijeće predvidljivosti uslova poslovanja, konkurentnosti preduzeća i izjednačavanju uslova za sve učesnike na tržištu. EU je 7. decembra odmrzla primjenu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Srbijom, kojim je predviđena postepena liberalizacije trgovine u roku od šest godina.

Šef Sektora za ekonomiju i evropske integracije u Delegaciji EU Alberto Kamarata kazao je da je EU uzela u obzir to što je Srbija primjenjivala sporazum u proteklih godinu dana. On je ocijenio da se pravi rezultati te primjene ne mogu vidjeti jasno pošto je 2009. bila krizna godina, u kojoj su smanjeni i izvoz i uvoz. "Očekujem bolju trgovinsku razmjenu Srbije i EU u 2010. godini i zbog primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma i zbog oporavka od krize", kazao je Kamarata.

Srbija je jednostrano počela da primjenjuje Prelazni trgovinski sporazuma sa EU 30. januara 2009. godine, a od 1. januara ove godine smanjila je carine u skladu sa drugom godinom primjene sporazuma.

Prelazni trgovinski sporazum je dio Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije s Evropskom unijom.

Najčitanije