BEOGRAD - U Srbiji od 13 potencijalnih slučajeva zaraze virusom "zapadnog Nila" šest osoba ima skoro sve simptome koji ukazuju na to da su zaražene tim virusom, izjavio je danas direktor Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Jovan Ilić.
Ilić je rekao da su najranjivije grupe stariji od 65 godina, djeca i gojazni, te objasnio da u 85 odsto slučajeva zaraza prođe bez simptoma, dok manje od petine osoba sa ispoljenim simtomima sličnim prehladi, ima teži vid bolesti, poput encefalitisa.
On je napomenuo da u Srbiji još nije registrovan nijedan komarac - prenosnik virusa "zapadnog Nila".
Ilić je ocijenio da se povećan broj infekcija u Srbiji očekuje krajem jula ili početkom avgusta.
U međuvremenu je potvrđeno da pacijent iz Kraljeva za koga se sumnjalo da ima groznicu "zapadnog Nila" nije obolio od te bolesti, javili su beogradski mediji.
U Srbiji su prošle godine 303 osobe bile zaražene ovim virusom, a umrlo je 35 lica.