NIŠ - U Nišu će uskoro početi da radi Regionalni humanitarni centar nakon što su ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić i ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu danas potpisali dva nova dokumenta o tome.
Poslije potpisivanja Plana o zajedničkoj akciji za razmiještanje humanitarnog centra i Protokola o prenosu i korištenju ruskog dijela materijalnih sredstava za taj centar, Dačić je rekao da će tokom narednih mjeseci biti završene sve formalnosti oko otvaranja i da će Centar početi sa radom.
Šojgu je istakao da je takav centar potreban ne samo Balkanu već cijeloj Evropi i dodao da će on biti dodatak djelovanja u vanrednim situacijama.
Ministri Dačić i Šojgu otvorili su administrativne prostorije Regionalnog humanitarnog centra za reagovanje u vanrednim sutacijama na čijem ulazu stoji natpis "Rusko-srpski humanitarni centar Niš".
Ruski avion "iljušin-76" dopremio je juče u Niš 36 tona robe - šatore, ćebad, generatore za struju i druge potrepštine neophodne u vanrednim situacijama.
Sporazum o formiranju Centra za reagovanje u vanrednim situacijama sa sjedištem u Nišu potpisan je oktobra 2009. godine.
Šojgu će sutra u Beogradu učestvovati u radu Mješovitog srpsko-ruskog ekonomsko-političkog komiteta. Kopredsjednik komiteta sa srpske strane je ministar Dačić.
Ruski zvaničnik će u srijedu boraviti u Crnoj Gori.