Ex -Yu

Usvajanje zakona je štetno za region

Usvajanje zakona je štetno za region
Usvajanje zakona je štetno za region
Agencije

ZAGREB - Usvajanje zakona o ništavnosti pravnih akata bivše SFRJ, JNA i Srbije, kojima su za događaje u prethodnom ratu optuženi ili osuđeni hrvatski državljani, može negativno da utiče na odnose u regionu, ocijenio je Ivo Josipović, predsjednik Hrvatske.

Josipović je ocijenio da je potrebno stati na loptu i sačuvati dosadašnji mehanizam, koji se pokazao uspješnim u slučajevima vukovarske doktorice Vesne Bosanac i vukovarskog veterana Tihomira Purde.

Josipović je napomenuo da je za optužnice iz Beograda saznao iz medija. "Šteta je da ni ja ni premijerka Jadranka Kosor za optužnice nismo znali onaj dan kad su stigle. To je vrhunsko pravno, ali i političko pitanje", konstatovao je on.

Hrvatski sabor u petak nije glasao o zakonu kojim se proglašavaju ništavnim ovi akti, jer je opozicija napustila skupštinsku salu, čime je izgubljen kvorum, a izjašnjavanje je odgođeno.

Uprkos upozorenjima iz Brisela, Vlada Hrvatske proslijedila je Saboru zakon o proglašenju pravno nevažećim svih akata JNA, SFRJ i Srbije koji se odnose na posljednji rat, a kojima su optuženi ili osuđeni hrvatski državljani.

Ovi koraci uslijedili su nakon što je Beograd proslijedio Hrvatskoj optužnice za ratne zločine i genocid nad Srbima na području Vukovara protiv četrdesetak osoba, među kojima je i Vladimir Šeks.

Sa druge strane, govoreći o predstojećim izborima, Josipović je rekao da je Hrvatska parlamentarna demokratija i da ne misli da treba širiti ovlaštenja predsjednika, ali da smatra da bi predsjednik trebalo da ima veću mogućnost otvaranja rasprave "o stvarima koje škripe u cilju boljeg funkcionisanja sistema za dobrobit građana".

Naglasio je, takođe, da će po pitanju izbora ostati neutralan i da se neće staviti na stranu nijedne stranke, ali i dodao da ima svoje vrijednosti i politiku koju zastupa.

"Ja sam dobio izbore na zalaganju na pravednosti i promjenama u društvu i zagovaraću te vrijednosti. Onaj ko se prepoznaje - dobro, onaj ko se ne prepoznaje - opet dobro", naglasio je Josipović.

On nije želio da komentariše tok predizborne kampanje, ali je dodao da svi političari nisu isti i da stranačka pripadnost nije kriterijum za određivanje ko je kakav političar.

"Ja i premijerka radimo isti posao i nisu potrebni određeni samiti u razgovoru između dva brda. Postoje pitanja o kojima različito mislimo, ali takva je politika", rekao je Josipović.

Najčitanije