Ex -Yu

Vlada u Prištini odobrila preregistraciju vozila na kosovske tablice

Agencije

PRIŠTINA - Kosovska vlada odobrila je danas preregistraciju vozila koja posjeduju tablice kosovskih gradova izdatih u vrijeme bivše Jugoslavije na registarske oznake koje izdaje kosovsko ministarstvo unutrašnjih poslova.

Kako je navedeno u saopštenju kosovske vlade, ta odluka predstavlja obavezu koja proizilazi iz sporazuma o slobodi kretanja postignutog tokom dijaloga Beograda i Prištine.

Tako će vlasnici vozila koji imaju tablice sa oznakama gradova na Kosovu, a koje je izdao MUP Srbije, moći da preregistruju svoja vozila na tablice sa oznakama KS ili RKS.

Prije današnje odluke kosovske vlade, Ministarstvo unutrašnjih poslova je pripremilo administrativno uputstvo u kome se precizira ko može da dobije tablice KS, koje je izdavao UNMIK prije proglašenja jednostrane nezavisnosti.

Ministar za unutrašnje poslove Bajram Redžepi je izjavio da su pripreme za proizvodnju tih tablica pri kraju kako i predviđa sporazum koji su postigli Beograd i Priština o slobodi kretanja građana.

U saopštenju se navodi i da će KS tablice početi da se izdaju do kraja mjeseca, a one su na Kosovu uvedene za vrijeme UNMIK administracije, a nakon proglašenja jednostrane nezavisnosti zamijenjene su tablicama na kojima piše RKS.

Iz EU je traženo da dogovori postignuti o slobodi kretanja, matičnim i katastarskim knjigama, budu primijenjeni najkasnije do 20. novembra ove godine, kaže se u saopštenju kosovske vlade.

Najčitanije